Organi univerze
Senat Univerze v Mariboru
Senat univerze je najvišji akademski in strokovni organ univerze, ki ga sestavljajo visokošolski učitelji, ki so zaposleni na Univerzi v Mariboru, kot predstavniki znanstvenih in umetniških disciplin ter strokovnih področij, ki morajo biti enakopravno in ustrezno zastopana v Senatu s tem, da ima vsaka članica vsaj enega člana. V Senat univerze Študentski svet univerze izvoli predstavnike, ki morajo imeti status študenta, tako da ima Senat univerze najmanj eno petino izvoljenih članov študentov.
Člane Senata univerze, ki so visokošolski učitelji, volijo s tajnim glasovanjem Senati članic univerze tako, da so enakopravno in ustrezno zastopane vse članice univerze in vse znanstvene in umetniške discipline in strokovna in študijska področja univerze.
Rektor je član Senata po svojem položaju.
Ravnatelj UKM je član senata po svojem položaju, v kolikor je izvoljen v naziv visokošolski učitelj.
Upravni odbor Univerze v Mariboru
Upravni odbor je najvišji organ upravljanja univerze in ima 9 članov.
Upravni odbor sestavljajo:
- trije predstavniki ustanovitelja,
- štirje predstavniki univerze, od tega trije iz vrst delavcev, ki opravljajo visokošolsko dejavnost (visokošolski učitelji, znanstveni delavci in visokošolski sodelavci) in en predstavnik drugih delavcev,
- en predstavnik študentov in
- en predstavnik delodajalcev.
Člani Upravnega odbora Univerze v Mariboru za mandatno dobo 4 let, ki začne teči od konstitutivne seje z dne 17.4.2025, so:
- prof. dr. Damijan Mumel,
-
prof. dr. Denis Đonlagić,
-
izr. prof. dr. Miran Lakota,
-
Janko Omerzu,
-
Tisa – Lija Šober, kot predstavnica študentov za mandatno dobo 2 let,
- Tatjana Vogrinec Burgar, kot predstavnica delodajalcev (imenovana ob soglasju Vlade RS, št. 01416-3/2023/12 z dne 28.3.2025).
Predstavniki ustanovitelja v Upravni odbor UM imenovani s sklepom Vlade RS, št. 01416-3/2023/12 z dne 28.3.2025 so:
-
izr. prof. dr. Jerneja Prostor,
-
Aljaž Kovačič,
- Miroslav Sarkičević.
Predsednik UO UM je prof. dr. Damijan Mumel.
Študentski svet Univerze v Mariboru
Študentski svet Univerze v Mariboru (ŠSUM) je organ Univerze v Mariboru, ki ga sestavljajo predstavniki študentov vseh fakultet in predstavnika stanovalcev študentskih domov, s čimer so enakopravno zastopane vse članice univerze.
Člani Študentskega sveta Univerze v Mariboru se srečujejo na sejah, ki jih sklicuje in vodi prorektor za študentska vprašanja. Seje so javne in se jih lahko udeležijo vsi, ki za to izkažejo interes.
Člani na sejah:
- obravnavajo in podajajo mnenja o vseh splošnih, načelnih in posebnih vprašanjih visokošolske dejavnosti, ki se nanašajo na pravice in dolžnosti študentov,
- načrtujejo obštudijske aktivnosti za študente,
- predlagajo kandidate iz vrst študentov v delovna telesa organov univerze in komisij univerze,
- se vključujemo v procese in aktivnosti samoevalvacije univerze,
- volijo predstavnika študentov v upravni odbor univerze,
- podajajo mnenja o kandidatih za rektorja in k predlogom za kandidate za prorektorje,
- …
Rektor
Rektor je strokovni vodja in poslovodni organ univerze. Rektor organizira, vodi delo in poslovanje univerze, predstavlja in zastopa univerzo in opravlja ostale naloge.
prof. dr. Dean Korošak
mandat: 20. 6. 2026–19. 6. 2030
Življenjepis:
Prof. dr. Dean Korošak je redni profesor za področje aplikativne fizike na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo UM, kjer vodi Katedro za aplikativno fiziko. Raziskovalno deluje kot znanstveni svetnik tudi na Inštitutu za fiziologijo Medicinske fakultete UM.
Na študijskih programih Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo predava in izvaja predmete Fizika, Gradbena fizika, Bioklimatski koncepti v arhitekturi ter Analiza podatkov na doktorskem študiju. Na Fakulteti za naravoslovje in matematiko je nosilec predmeta Teorija trdne snovi na doktorskem programu Fizika. Bil je mentor mlademu raziskovalcu na področju gradbene fizike ter mentor in somentor pri diplomskih, magistrskih in doktorskih delih. V obdobju 2012–2014 je vodil ekipo, ki je na Univerzi v Mariboru vzpostavila projekt Demola, v okviru katerega so interdisciplinarne ekipe študentov sodelovale s podjetji na razvojnih nalogah. Za ta projekt je Univerza v Mariboru prejela nagrado Reimagine Education. Sodeloval je pri zasnovi koncepta in razvoja inovativne odprte tehnologije, predhodnika projekta INNOVUM. V letih 2022 do 2026 je opravljal funkcijo prorektorja za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Maribor.
Raziskovalna pot ga je vodila od statistične fizike in transporta v kondenziranih snoveh prek kompleksnih omrežij in fraktalne dinamike do bioloških sistemov. V zadnjih letih sodeluje v skupini fiziologov in fizikov, ki razjasnjuje mehanizme nastanka sladkorne bolezni, kjer fizika pomaga postavljati drugačna vprašanja o kolektivnem delovanju celic ter njihovem biološkem računanju.