RKRS za skupni plačni steber za raziskovalce in visokošolske učitelje

Rektorska konferenca Republike Slovenije (RKRS), ki ji trenutno predseduje Univerza v Ljubljani, se je na današnji seji ponovno enotno in odločno zavzela za takšno prenovo plačnega sistema, ki bo celovito in ustrezno uredila specifično in kompleksno področje visokega šolstva in znanosti ter s tem omogočila normalno delovanje visokošolskih in znanstvenih ustanov.

Rektorska konferenca RS

RKRS, kot že v pozivu Vladi skupaj s KOsRIS in Visokošolskim sindikatom z dne 30. 3. 2023, poudarja, da sta področji znanosti in visokega šolstva tesno prepleteni in povezani, zato ob uvedbi novega plačnega sistema zahteva uvedbo enotnega plačnega stebra za vse trenutno obstoječe skupine na področjih visokega šolstva in znanosti (dosedanje plačne skupine D, H in J). Ta bo dovolj širok za celovito urejanje področij visokega šolstva in znanosti, hkrati pa ne bo poskušal poenotiti preveč različnih resorjev, kot bi se zgodilo v primeru skupnega stebra za celotno izobraževanje, znanost in kulturo in v morebitni novi sistem ne bo vnašal nepreglednosti in zmede.

RKRS izpostavlja, da so na podlagi Ustave RS univerze zavodi s posebnim položajem, iz tega razloga se naj spremeni izhodišče zakona tako, da bo odločitve, kot na primer določitve višjega plačnega razreda, sprejemajo upravni odbori univerz, v katerih so imenovani tudi predstavniki Vlade. Opozorili bi tudi na prehodne in končne določbe, ki se nanašajo na prevedbe in uvrstitve delovnih mest v nova delovna mesta in plačne razrede. Zaradi parcialnih dvigov plač v drugih delih javnega sektorja so nesorazmerja v plačah za primerljiva delovna mesta v visokem šolstvu v primerjavi z drugimi deli javnega sektorja zelo velika in so se v letih od 2008 dalje nakopičila. Ta nesorazmerja so najbolj pereča v plačnih skupinah B in J, kjer opažamo razhajanja pri nekaterih delovnih mestih od 5 do 7 plačnih razredov glede na primerljiva delovna mesta v drugih delih javnega sektorja, zato bi se morala odprava nesorazmerij izvesti čim prej.

Na Rektorski konferenci so danes prvič sodelovali tudi predsedniki Študentskih svetov članic RKRS, ki so imeli pred tem prvo srečanje v tem okviru. Tovrstno povezovanje in sodelovanje s študentskimi sveti so rektorji univerz v okviru RKRS zelo pozdravili.

Člani RKRS so podprli organizacijo nacionalnega posveta z delovnim naslovom »Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID) in stabilno financiranje: izkušnje, izzivi in rešitve, ki ga bo pripravila Univerza v Mariboru.

Univerze, povezane v RKRS, bodo v tednu od 17. do 21. aprila v okviru Tedna univerzalne podpore organizirale številne delavnice in aktivnosti za ustvarjanje vključujočega in varnega akademskega okolja za vse študentke in študente v Sloveniji.

• 14. Apr 2023