Mednarodno študentsko tekmovanje Field Robot Event

Mednarodno študentsko tekmovanje Field Robot Event je tradicionalno vsakoletno tekmovanje avtonomnih poljskih robotov, kjer se študenti širom sveta skupaj s svojimi mentorji pomerijo v različnih nalogah in operacijah ter ta način preizkusijo svoje avtonomne robote, ki jih izdelujejo sami. Letos bo tekmovanje potekalo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede med 12. in 15. junijem.

FRE2015

Skupinska fotografija iz Field Robot Eventa iz leta 2015

Težavnost nalog po tako imenovanih ”taskih” postopoma narašča. Vse od osnovne in napredne navigacije do zaznavanja in manipulacije. Zadnji, peti task, predstavlja ”freestyle”, kjer ekipe prikažejo svojo ustvarjalnost.

Letos se bo tekmovanje osredotočalo na naslednje naloge/operacije:

• Navigacija – roboti se premikajo avtonomno skozi polje in vedo natančno kje so in kaj storiti naprej.
  • Tretiranje rastlin – robotski sistemi lahko natančno odkrijejo in zdravijo bolezni rastlin.
  • Zaznava – rešitve, ki temeljijo na umetni inteligenci bodo robotom pomagali razlikovati predmete brez človeškega posredovanja.
  • Izogibanje oviram – izboljšanje varnosti kmetijske mehanizacije, da bi preprečili poškodbe ljudi in divjih živali.

Dogodek Field Robot Event je hitro postal tradicionalen in letos, ko tekmovanje gosti Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede pod vodstvom Katedre za biosistemsko inženirstvo, obeležuje že 20. obletnico obstoja. Vključno s skupino študentov iz Univerze v Mariboru, je prijavljenih 15 skupin, ki prihajajo iz 8 držav (Nemčije, Nizozemske, Danske, Poljske, Italije, Norveške in Mehike). Tako se skupaj obeta več kot 150 tujih udeležencev.