VSE NOVICE

• 15. Feb 2022

Izjava Rektorske konference RS glede enotnosti plačnega sistema

Rektorska konferenca RS (RKRS) poziva Vlado RS, da ob upoštevanju nujnih popravkov ohrani plačni sistem javnega sektorja, kot je bil zasnovan.

Rektorska konferenca RS

V RKRS soglašamo z ureditvijo plač za zaposlene v javnem sektorju ter z dvigom vrednosti plačnih razredov, vendar izključno ob pogoju, da se vsa razmerja med posameznimi plačnimi skupinami in delovnimi mesti ohranijo. Plačni sistem javnega sektorja naj se ohrani celovito, kot je bil zasnovan, brez posameznih izstopov, saj se le tako lahko ohrani skupno delovanje javnega sektorja in izpolnjevanje potrebnih ciljev ter strategij Republike Slovenije.

Na univerzah izobražujemo visoko kvalificirane kadre za delo na vseh področjih delovanja družbe, tako v javnem kot zasebnem sektorju. Naši zaposleni in naši študentje so v času epidemije s svojo pomočjo pomagali pri vzdrževanju nemotenega delovanja javnih sistemov, predvsem zdravstvenega. Zaposlene na področju visokega šolstva in znanosti je potrebno stimulirati za delo v javnem sektorju in sicer s posegi v plačni sistem, ki bodo predstavljali celostne in enovite rešitve ter tako omogočili, da bodo kadri ostajali v javnem sektorju. RKRS že dolgo opozarja, kje vse nastajajo razlike, za katera področja kader odhaja in ni možno dobiti novega, predvsem zaradi nestimulativnih plač in pogojev, ki niso ustrezni za delo v visokem šolstvu in znanosti.

RKRS zato ponovno poziva k razmisleku o posegih v plačni sistem javnega sektorja, ki naj bo izvajan izključno na način, da se razmerja ohranijo in da delujejo vsi sektorji usklajeno in pod enakimi pogoji, saj bomo samo tako uspeli stimulirati zaposlene za uspešno delo in izvedbo vsega, kar se še posebej v teh težkih časih pričakuje. RKRS zato podpira prizadevanja za ohranitev enotnosti in celovitost plačnega sistema javnega sektorja in za odpravo razlik, ki so nastale kot posledica prehitrih in nedomišljenih posegov v preteklosti.

• 15. Feb 2022