V okviru Erasmus+ projekta EDU-FIT obeležili dan debelosti

Na Univerzi v Mariboru, natančneje na treh njenih članicah – Filozofski fakulteti, Medicinski fakulteti in Fakulteti za turizem so v začetku marca potekale različne aktivnosti, posvečene osveščanju o zdravem načinu življenja.

Slika1

4. marec je namreč razglašen za dan debelosti (World Obesity Day). Namenjen je osveščanju o naraščajočem problemu debelosti po vsem svetu. Cilj tega dneva je poudariti pomembnost zdrave prehrane in redne telesne dejavnosti. Osveščanje je ključno v vseh starostnih obdobjih, še posebej pa v obdobju, ko mladi študirajo in se, kot kažejo raziskave, začnejo prehranjevati manj zdravo. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO, 2022) ima že več kot milijarda ljudi težave s prekomerno težo (650 milijonov odraslih, 340 milijonov mladostnikov in 39 milijonov otrok). Debelost je težava iz več razlogov, saj lahko negativno vpliva na zdravje posameznika, povečuje tveganje za razvoj številnih bolezni in s tem posledično prizadene celotno družbo. Mednarodni, znanstveni Erasmus+ projekt s kratico EDU-FIT: INCLUSIVE SOCIAL EDUCATION FIT FOR HEALTHY LIFE-STYLE -PREVENTING OBESITY IN YOUNG ADULTS, ki ga vodi izr. prof. ddr. Natalia Kaloh Vid s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in pri katerem sodelujejo prof. dr. Vlasta Kučiš, prof. dr. Dušanka Mičetić Turk, izr. prof. dr. Jasna Potočnik Topler in sodelavci s partnerskih institucij iz Hrvaške, Portugalske, Slovaške in Norveške, se ukvarja prav s temi vprašanji. V okviru visokošolskih študijskih programov imajo študentje le redko na voljo ustrezne učne načrte in večjezično didaktično gradivo, ki bi mlade opozarjali na težave, povezane z debelostjo in prekomerno težo. Gre za ustvarjanje trajnih metod in praks za preprečevanje debelosti pri mladih in za razvoj zdravega načina življenja pri študentih in drugih ciljnih skupinah.

Ob dnevu debelosti so sodelujoči na projektu pripravili številne aktivnosti in dogodke na Filozofski fakulteti, Fakulteti za turizem in Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru. Študenti so se udeležili predavanj in delavnic, namenjenih osveščanju o pomembnosti zdrave prehrane in zdravih življenjskih navad.

Ne pozabimo: zdrava prehrana in gibanje sta ključna! Vodilo velja za študente in vse zaposlene.

• 18. Mar 2024