Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Otvoritev Kompetenčnega centra SETCOM

V duhu ideje, da umetna inteligenca ni nadomestek za človeško inteligentnost, ampak orodje za krepitev človeškega potenciala, človeške ustvarjalnosti in iznajdljivosti je nastala zgodba Kompetenčnega centra SETCOM, ki je tudi uradno odprl svoja vrata.

Setcom kom.center - dekanica 2

V sredo, 29. novembra 2023 je na Srednji ekonomski šoli in gimnaziji Maribor potekala uradna otvoritev Kompetenčnega centra SETCOM, ključnega trajnostnega elementa projekta “Podporna okolja za spodbujanje prečnih kompetenc v vzgoji in izobraževanju” (SETCOM). Center z vizijo “Skupaj gradimo temelje za boljše razumevanje in razvijanje prečnih kompetenc v pedagoškem procesu” postavlja v ospredje razvoj in vzdrževanje podpornega okolja za prenos dobrih praks in krepitev sodelovanja na vseh ravneh izobraževanja.

Projekt SETCOM združuje raznolike partnerje, vključno z vsemi fakultetami Univerze v Mariboru, ki izobražujejo prihodnje pedagoške kadre (Pedagoška fakulteta, Filozofska fakulteta, Fakulteta za naravoslovje in matematiko) in podpornimi centri Univerze v Mariboru (Karierni center, Oddelek za izobraževanje in študij). Vključene so tudi različne izobraževalne institucije, ki povezujejo izobraževalno vertikalo tako formalnega kot neformalnega izobraževanja (OŠ Dušana Flisa Hoče in Vrtec Hoče in Rogoza, OŠ Draga Kobala Maribor, Srednja ekonomska šola in gimnazija Maribor, Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza Maribor, Zveza prijateljev mladine Maribor). Med pomembnimi partnerji sta tudi Mestna občina Maribor in Univerza NORD iz Norveške, ki s svojim primerom vključevanja socialnega in čustvenega učenja v redni kurikulum prinaša dragoceno mednarodno perspektivo.

Po uvodnem pozdravu ravnateljice Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor, mag. Andreje Zver Dobaj in vodje Službe za digitalizacijo izobraževanja iz Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, dr. Igorja Peska je dr. Alenka Lipovec, vodja projekta SETCOM, predstavila rezultate in cilje projekta. Razprava se je nadaljevala z okroglo mizo, na kateri so strokovnjaki za digitalne in odnosne kompetence predstavili svoje videnje o umetni inteligenci in socialnem in čustvenem učenju v izobraževanju. Dogodek je vključeval tudi razglasitev zmagovalcev 1. natečaja »sUI & SČK/360°«, ki so bili nagrajeni z možnostjo izposoje sodobne opreme Kompetenčnega centra SETCOM. Izkušnje z uporabo opreme bodo predstavili na SETCOM konferenci, ki bo 4. aprila 2024, na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru. Udeleženci dogodka so imeli možnost preizkusiti sodobna orodja, kot so humanoidni robot MiniAlpha (SETCOM PIKA), virtualna očala, 360° kamere in interakcijo s ChatGPT. Na voljo so jim bile tudi različne aktivnosti, ki razvijajo socialne in čustvene kompetence in osvetljujejo etično uporabo sistemov umetne inteligence.

Kompetenčni center bo v naslednjih petih letih deloval na področjih razvijanja ključnih kompetenc 21. stoletja in izboljšanja vzgojno-izobraževalnega procesa.

Za več informacij o Kompetenčnem centru SETCOM in projektu obiščite spletno stran ali se obrnite na: setcom@um.si

Umetna inteligenca je tukaj; če želimo podpreti njeno smiselno in etično uporabo, se moramo o njej izobraziti ter se z učenci o njej pogovarjati na način, ki preprečuje zlorabe in podpira razvoj človeških potencialov.

Projekt  SETCOM – Podporna okolja za spodbujanje prečnih kompetenc v vzgoji in izobraževanju je sofinanciran iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma 2014–2021 ter pripadajoče slovenske udeležbe v višini največ do 499.408,89 EUR.


Več novic

Zapri