Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Do novih znanj v turizmu s kratkimi specializiranimi izobraževanji

Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru zaključuje prvo izvedbo kratkih izobraževanj v turizmu, ki omogočajo pridobitev usmerjenih znanj v turizmu ter pridobitev mikrodokazila.

Oblikovanje VR in AR vsebin z elementi igrifikacije_promocija izobraževanja na sejmu Informativa

Na Fakulteti za turizem Univerze v Mariboru so v okviru pilotnih aktivnosti Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) in projekta Prožne oblike izobraževanja: zeleni prehod in turizem 5.0  razvili niz kratkih specializiranih izobraževanj v turizmu, ki naslavljajo aktualne in nišne potrebe po kompetencah v tem sektorju in omogočajo pridobitev mikrodokazil. Namenjena so tako zaposlenim kot študentom vseh starosti in poklicev, strokovni in tudi laični zainteresirani javnosti, vsem tistim, ki želijo pridobiti dodatna znanja in veščine, osredotočene na konkretne vsebine in potrebe v turizmu. Oblikovana so bila v tesnem sodelovanju z gospodarstvom in strokovnimi organizacijami kot odgovor na potrebo po zelenem razvoju in digitalni transformaciji turizma ter prenosu teh znanj v prožnejše izobraževalne programe, pa tudi po nenehnem učenju, (do)usposabljanju in usvajanju novosti na strokovnem področju.

Kratka izobraževanja, ki jih lahko prepoznamo kot obliko vseživljenjskega učenja, so pričeli izvajati konec leta 2023 in so trenutno v zaključni fazi pilotne izvedbe. Potekala na različne načine: na daljavo spletnimi srečanji, s srečanji v živo, kot tudi s terenskim in praktičnim delom, ogledom dobrih praks, delavnic ipd., pri izvedbi pa so se učiteljem Fakultete za turizem UM pridružili tudi številni strokovnjaki iz prakse. Udeležba na izobraževanjih v okviru NOO pilotnih aktivnosti je za sodelujoče brezplačna. Izobraževanj Turistični vodnik za družbo 5.0, Oblikovanje VR in AR vsebin z elementi igrifikacije, Strateško načrtovanje in poročanje za trajnostni velnes, Trajnostni razvoj turizma v gorah, Zelena in digitalna revitalizacija podeželja, Zelena gastronomija in Upravljavec zelene destinacije, se je udeležilo približno 80 udeležencev iz različnih interesnih skupin, strokovne javnosti, turističnih podjetij, javnih zavodov in drugih zainteresiranih deležnikov. Udeleženci bodo po zaključku posameznega kratkega izobraževanja in opravljenem preizkusu znanja za svoje sodelovanje in aktivno udeležbo prejeli potrdilo v obliki mikrodokazila, ki so tudi ovrednotena z ECTS točkami.

Ravno koncept večje prilagodljivosti, usmerjenosti v specifične potrebe in krajši obseg izobraževanj je zanimiv predvsem za vse tiste, ki se pri svojem delu srečujejo z omenjenimi tematikami in si želijo izpopolniti znanje na specifičnih področjih. Koncept kratkih specializiranih izobraževanj omogoča pripravo tudi po meri oblikovanih programov, kar prav tako na povpraševanja posameznih podjetij in organizacij že poteka na Fakulteti za turizem UM v okviru Centra za izobraževanja v turizmu (CIT FT UM). Zanimanja in prijav na izobraževanja je bilo več, kot je bilo razpisanih mest, zato na Fakulteti za turizem Univerze v Mariboru že načrtujejo ponovitve v jeseni 2024. Več informacij o izobraževanjih dobite na spletni strani Fakultete na povezavi.

»Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.« 

Logotipi NOO v vrstici

Oznake


Več novic

Zapri