Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

11. karierna tržnica Univerze v Mariboru se je zaključila s TOP dogodkom

V mesecu aprilu je na Univerzi v Mariboru potekala že 11. karierna tržnica, ki jo je organiziral Karierni Center UM v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje, OS Maribor in OS Ptuj.

Karierni dialog 1

Po izjemno uspešnem Kariernem tednu je sledil vrhunec dogajanja – zaključni TOP dogodek, ki se je odvil 17. aprila 2024 v Hotelu Maribor.

Dogodek je otvoril zanimiv KARIERNI DIALOG: razprava na temo umetne inteligence in njenega vpliva na delovna mesta danes in v prihodnosti, v kateri so sodelovali strokovnjaki s širokim spektrom znanj:  

  • prof. dr. Dean Korošak, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru,
  • dr. Domen Mongus, profesor na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru,
  • dr. Valentina Franca, strokovnjakinja za področje delovnega prava z Univerze v Ljubljani,
  • Klemen Geršak, vodja skupine za digitalno podporo strank v A1 Slovenija ter
  • Špela Poklukar, strokovnjakinja za umetno inteligenco in specialistka strojnega učenja v podjetju Endava.

V razpravi o izzivih in priložnostih, ki jih prinaša umetna inteligenca na trg dela so strokovnjaki poudarili pomembnost njenega vpliva. Enotni so bili v mnenju, da bo razvoj umetne inteligence nedvomno spremenil delovna mesta, pri čemer bodo nekatera izginila in druga nova ustvarjena. Kljub temu da vzbuja pomisleke in strahove ter jo mnogi dojemajo tudi kot grožnjo, so poudarili, da človeški faktor ne bo nadomestljiv.

Podali so tudi veliko zanimivih argumentov.

Kot je pojasnil dr. Mongus, je »Umetna inteligenca pravzaprav neumna, saj ne zna razmišljati in si izmisliti kaj novega, razumeti širšega konteksta ali ločiti, kaj je šum oziroma nepomembna informacija, pač pa le ponavlja vzorce oziroma analizira vse, kar je bilo na internetu zabeleženo«.

Podobno je razmišljal tudi prof. dr. Dean Korošak, ki je mnenja: »Dvomim, da bomo kritično pomembne stvari naše družbe, kot so pravo, zdravje in izobraževanje, prepustili v odločanje algoritmom. Dvomim, da bi bila recimo varovanje in vzgoja predšolskih otrok prepuščena samovozečim robotom, čeprav si nekateri tehnologi to predstavljajo.

Opozorili so tudi, da bo umetna inteligenca vodila k avtomatizaciji rutinskih del, kar bo optimiziralo stroške in povečalo produktivnost, ter na drugi strani odprlo priložnosti za ustvarjanje delovnih mest, ki bodo zahtevala višje kognitivne in ustvarjalne veščine.

Kljub izzivom, ki jih prinaša razvoj umetne inteligence, je ključno, da se državljani aktivno vključijo v regulacijo in spodbudijo inovacije, ki bodo prinesle dodano vrednost. Pomembno je tudi, da v procesih, povezanih z odločanjem o delavcih, njihovih pravicah in obveznostih, avtomatizmu ne zaupamo popolnoma, temveč ohranimo človeški nadzor.

Strokovnjaki so se strinjali, da je nujno slediti razvoju na področju umetne inteligence, sprejeti in uporabljati ustrezna orodja, saj lahko znatno olajšajo vsakdanje opravke in prevzamejo rutinska dela. Poleg tega je obvladovanje orodij umetne inteligence na delovnih mestih lahko ključna prednost. Vendar pa Klemen Geršak, vodja skupine za digitalno podporo strank v A1 Slovenija, poudarja, da pri zaposlovanju še vedno prevladujejo vrednote kandidatov in njihov odnos do razvoja ter učenja.

Okrogli mizi je sledil KARIERNI BRUNCH, na katerem se je 46 študentov in diplomantov Univerze v Mariboru, skupaj z drugimi mladimi iskalci zaposlitve, v neformalnem okolju srečalo s potencialnimi delodajalci.

19 predstavnikov podjetij: Paloma d.d., Lek d.d, Jasna Chalet Resort d.o.o., Skupina HSE, STRABAG d.o.o., Povio, A1 Slovenija, Adrijana Dimec – Méra, Zavod PIP, Maribor24.si in Zavod RS za zaposlovanje je v pogovoru z mladimi izmenjalo pričakovanja in spregovorilo o možnostih sodelovanja. V tem času so se vzpostavili tudi nekateri resnejši pogovori o morebitnem sodelovanju.

Študentje in delodajalci so ob zaključku dogodka izrazili veliko zadovoljstvo in izrazili željo po ponovitvi podobnih dogodkov v prihodnosti.

Uspeh TOP dogodka, ki se je odvil v okviru 11. karierne tržnice Univerze v Mariboru, nedvomno izhaja iz sodelovanja deležnikov, ki že zdaj načrtujejo nove izvedbe podobnih dogodkov. Ta uspešna izkušnja je le potrditev pomembnosti povezovanja med študenti in delodajalci ter kaže na trajnostno zavezanost Univerze v Mariboru k podpori pri prehodu študentov na trg dela.


Oznake


Kategorije

Datum

  • 22. Apr 2024

Deli z drugimi

Več novic

Zapri