Univerza v Mariboru ohranja priznanje »HR Excellence in Research«

Junija 2023 je na Univerzi v Mariboru potekala zunanja evalvacija HRS4R.

Univerza v Mariboru in HR logo

Univerzo v Mariboru je obiskala skupina strokovnjakov Evropske komisije, ki je preverjala napredek pri implementaciji 40 načel Evropske listine za raziskovalce in Kodeksa ravnanja pri zaposlovanju raziskovalcev skozi kadrovsko politiko, strategijo in akcijski načrt institucije.

Ugotovljeno je bilo, da ima Univerza v Mariboru do kadrovske strategije za raziskovalce proaktiven odnos in da je zavezana k izvajanju pravičnih in transparentnih postopkov zaposlovanja in ocenjevanja za raziskovalce. Univerza v Mariboru je prejela najvišjo predvideno oceno in tako ohranja priznanje »HR Excellence in Research«.  Naslednja presoja skladnosti z omenjenimi načeli bo ponovno čez 3 leta.

V končnem poročilu so strokovnjaki poudarili, da si Univerza v Mariboru prizadeva povečati mednarodno prepoznavnost in si, kljub zakonskim omejitvam, prizadeva privabiti tuje raziskovalce ter jim ponuditi ustrezne delovne pogoje in kakovostna usposabljanja. Pri tem so izpostavili, da je strategija na področju človeških virov nadgrajena z vključenostjo v regionalne in mednarodne mreže ter s pobudami za izboljšanje raziskovalnih pogojev. Strokovnjaki so kot posebej pozitivne izpostavili še jasne kadrovske postopke, administrativno podporo, pogoje dela, knjižnično in raziskovalno infrastrukturo ter visoko kakovost življenja v regiji in v mestu. Potrdili so, da Univerza v Mariboru k spremembam pristopa strukturirano in da na vseh fakultetah delo poteka usklajeno. Skupina strokovnjakov je v poročilu zapisala tudi priporočila, ki se nanašajo predvsem na nadaljnje aktivnosti v smeri ustvarjanja še primernejšega prostora za tuje raziskovalce.