Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Mikroskopija z visoko prostorsko ločljivostjo

Dobavo opreme je omogočil projekt ''Nadgradnja nacionalnih raziskovalnih infrastruktur – RIUM'' na Univerzi v Mariboru. Oprema je po načelu odprtega dostopa na razpolago širšemu krogu kvalificiranih raziskovalcev.

23202X0046

S pomočjo drobnih detajlov, ki so vidni s superresolucijskimi tehnikami, do sestavljene celote in  posledično do razumevanja delovanja celic ter s tem celega telesa, z namenom odkrivanja novih načinov zdravljenja bolezni.

Dobavljena oprema v okviru RIUM projekta Leica Stellaris 8 Falcon STED je invertni konfokalni mikroskop, ki na osnovi ene izmed najnovejših superresolucijskih tehnologij, v tem primeru STED tehnologije, omogoča t.i. superločljivo mikroskopijo. Le-ta pomeni prostorsko ločljivost v obsegu nekaj 10nm.

Namen:

Namen raziskovalne opreme je zajemanje slik visoke prostorske resolucije in časovnih vrst, z namenom spremljanja morfologije in dinamike organelov v celicah trebušne slinavke in drugih tkiv, na osnovi fluorescenčnih kemičnih barvil in genetsko kodiranih barvil v živih celicah tkivnih rezin. Prav tako gre za zajemanje tovrstnih posnetkov na celičnih kulturah in fiksiranih preparatih ter zajemanje visokoresolucijskih slik imunofluorescence in drugih strukturnih informacij (FLIM).

Uporaba:

Oprema bo omogočila raziskovanje delovanja celic beta, saj superresolucijska tehnika omogoča natančno sledenje inzulinskih veziklov, ki so pomembni za normalno delovanje celic beta pri uravnavanju koncentracije energijsko bogatih molekul v človeškem telesu. Poleg časovne dinamike bo predvsem superresolucijski aspekt opreme omogočil natančen opis inzulinskih granul ter drugih elementov, ki so pomembni za delovanje tako celic beta kot tudi drugih celic, ki sodeluje pri homeostazi nutrientov.

Pričakovani učinki:

Pričakuje se, da bo oprema pripomogla pri razumevanju delovanja endokrinih celic, ki so pomembne za uravnavanje homeostaze energetsko bogatih molekul. Kako pomembna je ta homeostaza, dokazujejo bolezni, ki so povezane z disfunkcijo celic trebušne slinavke.  Sladkorna bolezen, ki je posledica neustreznega delovanja celic beta, alfa in potencialno drugih tipov endokrinih celic, predstavlja velik javno-zdravstveni strošek in breme za posameznika ter družino. Povezana je s številnimi leti izgubljenega življenja in zmanjšano kakovostjo življenja.

Zelo podobno velja za nedelovanje duktalnih in acinarnih celic eksokrinega dela trebušne slinavke, kar vodi v kronični in akutni pankreatitis in raka trebušne slinavke, ki so povezani tudi z visoko stopnjo umrljivosti.

Iskanje novih tarč za zdravljenje preko izboljšanja znanja o mehanizmih normalnega in patološkega delovanja je zato eden od ključnih izzivov za bližnjo prihodnost, ki lahko pomaga omiliti zgornje dejavnike bremena za družbo in posameznika. Poleg odkrivanja novih terapevtskih substanc je ta eksperimentalni pristop odličen za testiranje delovanja na trebušno slinavko za drugo namene registriranih zdravil.


Oznake


Več novic

Zapri