Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Merilna oprema za mikroelektroniko

Dobavo opreme je omogočil projekt ''Nadgradnja nacionalnih raziskovalnih infrastruktur – RIUM'' na Univerzi v Mariboru. Oprema je po načelu odprtega dostopa na razpolago širšemu krogu kvalificiranih raziskovalcev.

23202X0007

Zbliževanje najsodobnejših polprevodniških tehnologij, povečane procesne sposobnosti in posledično višje stopnje vgrajene inteligence ter sama integracija v vgrajene sisteme zagotavlja splošno digitalizacijo v smeri uporabniku prijazne sodobne informacijske družbe.

Dobavljena raziskovalna oprema v okviru RIUM projekta omogoča raziskave in razvoj na področju transformacije poslovnega sveta in domačega okolja, ki jo povzroča mikroelektronika s svojim delovanjem v obliki digitalizacije procesov s sposobnostjo zaznave dogodkov na kvantnem nivoju in pa tudi z nenehnim večanjem števila procesnih gradnikov ter posledičnim povečevanjem inteligence naprav.

Gre za izjemen vpliv na sodobno informacijsko družbo v smeri mobilnosti, povečane stopnje umetne inteligence podpornih naprav in kvantnega razumevanja našega družbenega in domačega življenjskega okolja ter vsakdana.

Tovrstne raziskave in razvoj lahko povzamemo kot novo paradigmo, ki se rojeva iz hitro rastoče konvergence inovacij, poslovnega sveta in življenjskega stila, pri kateri prenos analognih in digitalnih algoritmov na polprevodniško rezino čipa pospešuje tehnološki napredek ključnih polprevodniških tehnologij kot poglavitnih gradnikov sodobne informacijske družbe za prihodnost poslovnega in družbenega napredka v globalni inovacijski ekonomiji.

Namen opreme:

Raziskovalna oprema omogoča raziskovalno in razvojno delo v koraku s časom in nastavlja aktualne teme in problematike sveta, kot so internet stvari, pametna mesta, uporabnikova kvaliteta življenja, pametno nadziranje in uporaba energentov, spremljanje fizioloških parametrov v zdravstvu, športu, razvoj umetne inteligence na integriranih vezjih, kvantnih senzorskih tehnologij v hibridnih mikroelektronskih sistemih kot tudi vesoljskih tehnologij. Konvergenca najsodobnejših polprevodniških tehnologij s sposobnostjo zaznavnosti na kvantnem nivoju, povečane procesne sposobnosti in posledično višje stopnje vgrajene inteligence ter sama integracija v vgrajene sisteme zagotavlja splošno digitalizacijo v smeri uporabniku prijazne sodobne informacijske družbe.

Uporaba:

Nova raziskovalna oprema omogoča povečanje sposobnosti raziskav na področju mikroelektronike, omogočena bo dejanska analiza meritev proizvedenih prototipov analognih, digitalnih in mešanih mikroelektronskih dizajnov ter hibridnih sestavov. Neposredno tudi povečuje kvaliteto raziskav in sposobnost sledenja svetovnim trendom tehnološkega razvoja na področju mikroelektronike.

Pričakovani učinki:

Nova raziskovalna oprema prispeva k slovenski družbi z načeli raziskovalne in inovacijske strategije z namenom izvajanja kvalitetnih raziskav in razvoja v sodelovanju z gospodarstvom ter posledično krepitvijo slovenskih podjetij in višanjem njihovega konkurenčnega potenciala na mednarodnem nivoju. Oprema s svojimi zmogljivostmi spodbuja raziskave in razvoj v smeri ključnih tehnologij za doseganje evropske tehnološke neodvisnosti in konkurenčnosti.

Nova oprema za meritve, spajanje in enkapsulacijo polprevodniških integriranih vezij nam omogoča kvantni preskok v raziskavah in razvoju mikroelektronike, saj nam nova zmogljivost zagotavlja izvajanje meritev in analize parametrov za načrtana prototipna polprevodniška integrirana vezja neposredno na polprevodniški rezini in posledično pospešitev razvoja mikroelektronike oziroma prenosa analognih in digitalnih procesov ter algoritmov na nivo polprevodniških čipov.doc. dr. Iztok Kramberger

Oznake


Več novic

Zapri