Izobraževanje v dobi umetne »inteligence«

Izr. prof. dr. Damjan Strnad (FERI UM) je predstavil področje umetne inteligence in demonstriral praktične primere uporabe izbranih orodij v izobraževanju.

Strnad-kaj-je-UI

Na sprejemu vodstva za visokošolske učiteljice, učitelje in sodelavke, sodelavce v okviru Pedagoške mreže UM, ki je potekal 24. 5. 2023 na Rektoratu UM, so se udeleženci srečali tudi s tematiko umetne inteligence (UI) v izobraževanju. Izr. prof. dr. Damjan Strnad s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM je v predavanju pojasnil ključne termine, izpostavil potencialne izzive v izobraževanju in na praktičnih primerih demonstriral možno uporabo orodij UI v pedagoškem procesu.

Kaj je umetna inteligenca (UI)?

Umetna inteligenca (angl. artificial inteligence – AI) predstavlja sisteme, ki lahko posnemajo kognitivne funkcije človeka in opravljajo naloge, nekoč rezervirane le za človeški um. Podobno kot človek, je tudi UI sposobna samostojnega učenja iz podatkov (t. i. strojno učenje) in posledično prilagajanja novim situacijam. V zadnjih letih je ob novih algoritmih in modelih razumevanja naravnega jezika postala prepoznavna predvsem generativna UI, ki je sposobna avtonomnega ustvarjanja vsebine, kot so slike, zvok ali besedilo. Zaradi realističnosti teh vsebin je namreč odprla množico potencialnih vidikov uporabe, hkrati pa na mnogih področjih sprožila dileme (npr. akademska integriteta, avtorstvo vsebin, etičnost uporabe, varnostne dileme).