Preskoči na vsebino
Loader

ATHENA 2020 – 2023

Zapolni svoj svet

ATHENA 2020 – 2023

Univerza v Mariboru je bila v projektu ustanovitve Evropske univerze ATHENA, ki ga je sofinancirala Evropska unija v okviru programa Erasmus+, kot polna partnerica zelo aktivna [številka projekta: 10104096].

Evropska univerza ATHENA – akronim izhaja iz imena v angleškem jeziku – Advanced Technology Higher Education Network Alliance, je ena izmed 41 evropskih univerz, ki so bile do leta 2021 izbrane na razpisu omenjenega programa.

 

Namen pobude evropskih univerz, pomembnega dela evropskega visokošolskega in raziskovalnega prostora, je bil vzpostaviti strateško in trajnostno sodelovanje visokošolskih ustanov v korist študentov, pedagoškega in raziskovalnega osebja ter širše družbe. Na teh ciljih je bila zasnovana tudi Evropska univerza ATHENA, katere ustanovne članice so srednje velike univerze iz sedmih evropskih držav: Francije, Grčije, Italije, Litve, Nemčije, Portugalske in Slovenije.

Nagovor rektorja ob vključitvi Univerze v Mariboru v projekt ATHENA

Celostni pristop Univerze v Mariboru s poudarkom na raziskavah in razvoju

Univerza v Mariboru je sodelovala v vseh devetih delovnih paketih Athene, obenem pa je bila koordinatorka in s tem vodja dejavnosti delovnega paketa 4 (WP4) – Raziskave in razvoj (R&D). Namen tega sklopa je bil vzpostavitev celostnega raziskovalnega prostora sodelujočih partnerjev, v katerem lahko raziskovalci razvijajo skupne projekte ter s tem prispevajo k strateškim ciljem Evropskega visokošolskega in raziskovalnega prostora. Najvidnejši dosežki tega delovnega paketa so, med drugimi, model za raziskovalno in razvojno sodelovanje, spletno stičišče za raziskovalce, imenik skupnih virov in raziskovalnih kapacitet (Shared Resources Directory) ter knjigi raziskovalnih dosežkov univerze ATHENA – ATHENA Research Book (prvi in drugi zvezek). Razvit je bil tudi izjemno uspešen in zelo operativen koncept koordinatorjev za raziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARICs – ATHENA Research and Innovation Coordinators).

Model za raziskovalno in razvojno sodelovanje opredeljuje ključne dejavnosti, sodelovanje in skupno razumevanje za podporo vključenim partnerjem pri njihovih prizadevanjih za skupni napredek na področju raziskav in razvoja. Model služi kot platforma za prepoznavo raziskovalnih kapacitet ter konceptualizacijo in orkestriranje inovativnih idej.

Model za raziskovalno in razvojno sodelovanje

Imenik skupnih virov in raziskovalnih kapacitet združuje raziskovalne zmogljivosti partnerjev Athene ter tako omogoča usklajevanje različnih raziskovalnih deležnikov pri doseganju skupnih ciljev in pospeševanju znanstvenih prizadevanj. Imenik je zbirka in komunikacijsko orodje za raziskovalno sodelovanje, s prednostnimi raziskovalnimi področji Athene (usklajenimi med člani raziskovalnega odbora ATHENA) ter naborom skupnih raziskovalnih infrastruktur.

Področja imenika skupnih virov in raziskovalnih kapacitet

V okviru delovnega paketa za raziskave in razvoj, vendar z intenzivnim sodelovanjem vseh partnerjev, sta bila izdana dva zvezka ATHENA knjige raziskovalnih dosežkov – ATHENA Research Book. Knjiga vpeljuje okolje za spodbujanje in poročanje o skupnih ter interdisciplinarnih raziskovalnih projektih izkušenih in mlajših raziskovalcev, prispeva pa tudi k razvoju inovacijske zmogljivosti sodelujočih partnerjev. Obe knjigi ATHENA Research Book sta objavljeni v odprtem dostopu pri založbi Univerze v Mariboru (Zvezek 1, Zvezek 2).

Knjiga raziskovalnih dosežkov ATHENA Research Book, Volume 2

Vpetost Univerze v Mariboru v dejavnosti Athene

V Evropski univerzi ATHENA je bila Univerza v Mariboru – ob izpostavljenem segmentu za raziskave in razvoj – intenzivno dejavna tudi na vseh drugih področjih, kot so visokošolsko in vseživljenjsko izobraževanje, sodelovanje z industrijo in prenos znanja, mednarodno sodelovanje in mobilnost ter diseminacija in komunikacija z različnimi javnostmi. Na ta način je Univerza v Mariboru notranje in zunanje deležnike partnerskih institucij povezovala s slovenskim okoljem. Zapisi v nadaljevanju so izvlečki iz končnega poročila projekta.

ATHENA: upravljanje

Vzpostavljen je bil celovit okvir upravljanja in vodenja projekta ATHENA, vzpostavljen je bil statut z operativnimi smernicami in strateški poslovni načrt. Vzpostavljena in izvajana je bil tudi opazovalnica visokošolskega trga (Higher Education Market Observatory) s koordinacijo letnih srečanj rektorjev ATHENA. Celotna struktura upravljanja in vodenja je obravnavo ključnih univerzitetnih nalog povezala tudi z izobraževanjem, raziskovanjem, internacionalizacijo in inovacijami.

ATHENA: mednarodna usmerjenost

Mednarodna usmerjenost je bila ena izmed pomembnih in izstopajočih dejavnosti evropske univerze ATHENA, ki je prispevala h gradni trdnega in poglobljenega sodelovanja med vsemi partnerskimi ustanovami v projektu ter k širjenju na mednarodno prizorišče. Z namenom uresničitve tega cilja je ATHENA vzpostavila dve stalni telesi: Mednarodni odbor (International Committee) in Urad za mednarodne odnose (International Relations Office). Dodatno sta evropsko Študentsko omrežje v okviru Athene (ATHENA ESN) in Študentski svet služila kot steber za podporo mednarodnih dejavnosti med študenti.

Delegacija zavezništva ESN ATHENA na srečanju Erasmus Generation 2024

ATHENA: izobraževanje

Jedro Atheninih izobraževalnih struktur so bile študentom prilagodljive in mednarodno usmerjene učne poti znotraj kompetenčnih sklopov (skupna izvedba vsebin, ki jih izvajajo partnerji zveze in so “zamenljivi” zaradi podobnih učnih izidov) in izvedba vsebin skupnega spletnega mednarodnega učenja (COIL – common online international learning). Poseben poudarek je bil namenjen učenju skozi izzive preko programov BlendEd in PRAXIS ter preko hackathonov in pripravništev, podprtih s ko-kreacijskimi centri  in prostori za ustvarjanje (FabLabs). Organizirani so bili kombinirani intenzivni programi (BIP), ki so bili interdisciplinarni, zasnovani za odziv potrebam družbe: trajnostno podjetništvo, pametne družbe, digitalni okoljski geopodatki in podobno.

ATHENA: inovacije in sodelovanje z industrijo

Razvoj in spodbujanje tesnega sodelovanja z industrijo sta bila ključna sestavina dejavnosti projekta ATHENA. Da bi zapolnili vrzel med akademsko sfero in industrijo ter premagali pomanjkanje znanj in spretnosti v podjetjih, smo si prizadevali pridobiti realno sliko o industrijskih izzivih in potrebah v regijah ter v sodelovanju z industrijskimi partnerji razvili nove oblike izmenjav, učenja in poučevanja ter skupne raziskovalne dejavnosti, ki izpolnjujejo te potrebe (nadaljnja izobraževanja in usposabljanja ter skupna Athenina karierna služba, mednarodna srečanja predavateljev in raziskovalcev s predstavniki podjetij in zbornicami).

ATHENA: dogodki in pobude

Univerza v Mariboru je aktivno in intenzivno sodelovala pri Atheninih dogodkih in pobudah, namenjenih širši skupnosti, kot so predavanja ATHENA Talks, Evropska noč raziskovalcev, svetovni dan intelektualne lastnine ter dejavnosti za spodbujanje enakosti spolov in vključevanja (dogodki v sklopu mednarodnih dni International Day of Women and Girls in Science, International Women’s Day, International Girls in ICT Day in International Women in Engineering Day. Ob prehodu s slovenskega na francosko predsedovanje Evropski uniji je ATHENA organizirala štiridelno serijo seminarjev in okroglo mizo o “pametnem povezovanju”. Zaključno srečanje je bilo v Orleansu z okroglo mizo, na kateri so razpravljavci na visoki ravni v prisotnosti regionalnih in občinskih organov obravnavali lokalne izzive.

Univerza v Mariboru je izvedla prvo srečanje partnerjev ATHENA v živo, kjer so se rektorji in koordinatorji zveze ATHENA ob predsedovanju Slovenije Svetu EU udeležili seje državnih sekretarjev in direktorjev za visoko šolstvo in raziskovanje in so rektorji podpisali deklaracijo o skupnih ciljih.

Podpis deklaracije
Podpis deklaracije o skupnih ciljih (Ljubljana, 29. 9. 2021)

ATHENA kot stalnica Evropskega izobraževalnega in raziskovalnega prostora

Ob dejavnostih in povečani vidnosti na izobraževalnem, raziskovalnem, inovacijskem in mednarodnem področju je bila pomembna tudi vzpostavitev dovolj močne blagovne znamke ATHENA. Ta ni temeljila zgolj na delovanju komunikacijske ekipe in celostni grafični podobi, temveč je bila podprta tudi z izvedbo tržne raziskave za celovito pozicioniranje zveze. Vse navedene dejavnosti so zagotavljale strateške informacije in pomagale pri sprejemanju strateških odločitev, ki so privedle do tega, da je ATHENA postala stalnica evropskega visokošolskega in raziskovalnega prostora.

Zapri