VSI DOGODKI

• torek, 20. februarja 2024
    Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede

Razstava in predavanje “Silkworms – History, Culture, Traditions and Science“

Razstava je organizirana v okviru projekta Obzorje ARACNE z naslovom ''Spodbujanje pomena umetnosti in kulturne dediščine svile na nacionalni in evropski ravni" ("Advocating the Role of silk Art and Cultural heritage at National and European scale").

B1_1x_PLAKAT _VABILO_FS

Univerza v Mariboru in Centro di Ricerca per l’Agricoltura e Ambiente (CREA-AA, Italija) organizira tridnevno srečanje konzorcija, ki bo potekalo na Univerzi v Mariboru od 19. 2. 2024 do 21. 2. 2024. Glavni cilj projekta ARACNE https://aracneproject.eu/ je vzpostaviti širok in dobro povezan ekosistem na področju pridelave in predelave svile.

Tekom srečanja, ki se bo začelo 19. 2. 2024 bodo sodelujoči partnerji v projektu ARACNE predstavili rezultate prvega leta raziskav, katerih namen je zbiranje podatkov o zgodovini svilogojstva v lokalnem kontekstu različnih sodelujočih držav, popis snovne in nesnovne kulturne ter naravne dediščine povezane s svilogojstvom in predelavo svile z namenom izdelave digitalne svilne poti.

V konzorciju so v okviru UM vključene tri fakultete: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Fakulteta za strojništvo.

Na razstavi bo na ogled katalog Silkworms – History, Culture, Traditions and Science (»Sviloprejke -zgodovina, kultura, tradicija in znanost«), ki je bil izdan ob stoletnici postavitve temeljnega kamna Svilogojskega inštituta v Padovi (1923 – 2023) in z razstavo umetniških izdelkov konzorcija Aracne.  Poleg del italijanske umetnice Martine Fontana bodo razstavljene fotografije in izdelki, ki so povezani s svilarsko potjo po Evropi. Sodelujejo različni avtorji konzorcija Aracne iz Francije, Grčije, Italije, Španije in Slovenije. Predstavljena bodo tudi dela študentk in študentov študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja,  Fakultete za strojništvo UM, dela dijakinj in dijakov Srednje šole za oblikovanje Maribor ter Klekljarskega društva Ljubljana in članic klekljarskih skupin iz Ljubljane, ki vključujejo kokone in svileno nit slovenskih rejcev sviloprejk.

Razstavo “Silkworms – History, Culture, Traditions and Science“, ki bo na ogled 20. 2. 2024 med 9.00 in 15.30 spremlja predavanje italijanske umetnice Martine Fontana, ki v okviru dogodka razstavlja svoj »Projekt 1262«. Njeno predavanje bo ob 14. uri.