VSE NOVICE

• 9. Maj 2022

Vabilo na okroglo mizo FF UM z naslovom Počutje romskih učencev v slovenskih šolah

Okrogla miza v ospredje obravnave postavlja učenke in učence, ki so pripadniki romske etnične skupnosti v Sloveniji.

Učilnica

Okroglo mizo organizirajo Oddelek za pedagogiko Filozofske fakultete UM, Društvo mladih pedagogov FF UM in SLODRE – Slovensko društvo raziskovalcev na področju edukacije. Moderatorki dogodka bosta doc. dddr. Joca Zurc in prof. dr. Mateja Pšunder, članici Oddelka za pedagogiko FF UM in programske skupine P6-0372 Slovenska identiteta in kulturna zavest v jezikovno in etnično stičnih prostorih v preteklosti in sedanjosti. Poseben poudarek bo namenjen strategijam vzpostavljanja spodbudne šolske in razredne klime ter prepoznavanja medvrstniškega nasilja, ki so pomemben dejavnik pravičnega, uspešnega in kakovostnega šolanja.

Okrogla miza bo potekala v torek, 7. junija 2022, ob 16.30 v Amfiteatru dr. Vladimirja Bračiča FF UM.

V prvem delu okrogle mize bo študentka Filozofske fakultete UM Laura Kovač predstavila magistrsko delo z naslovom Počutje romskih otrok v osnovni šoli in njihove zaznave odnosov z vrstniki in učitelji. Raziskava predstavlja izvirne ugotovitve, pridobljene z intervjuji otrok in njihovih mater v romskih naseljih. Magistrsko delo je bilo nagrajeno z Miklošičevim priznanjem za leto 2021 in je dostopno v Digitalni knjižnici UKM.

V drugem delu okrogle mize bo potekala razprava o pogledih in izkušnjah na položaj romskih učencev v slovenskih šolah ter pristopih k njihovemu izboljšanju.

Sodelovali bodo:

• Sandi Horvat, Romski akademski klub,
  • Milanka Munda, OŠ Ludvika Pliberška Maribor,
  • Sonja Filipič, OŠ Janka Padežnika Maribor,
  • Marija Stojnšek Kmetec, OŠ Maksa Durjave Maribor,
  • prof. dr. Mojca Peček Čuk, Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta,
  • red. prof. dr. Irena Lesar, Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta.

• 9. Maj 2022