Rezultati raziskav o slovenskem podjetništvu

Na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru je danes ob izidu znanstvenih monografij Dve desetletji dinamike podjetniškega razvoja: GEM Slovenija 2022 in Podjetniška demografija in značilnosti startup in scaleup podjetij (Slovenski podjetniški observatorij 2022), potekala predstavitev rezultatov raziskav o podjetništvu.

Naslovnici monografij

Jubilejna izdaja Globalnega podjetniškega monitorja GEM Slovenija 2022 osvetljuje napredek in trende v podjetništvu v preteklih dveh desetletjih. Ugotovitve študije razkrivajo pomembne spremembe v slovenskem podjetništvu, ki vključujejo izboljšanje podjetniških sposobnosti in znanja, a hkrati tudi naraščanje strahu pred neuspehom in upad podjetniških ambicij. V njem je v uvodniku k raziskavi minister za gospodarstvo, turizem in šport, Matjaž Han, izpostavil: »Rezultati raziskave kažejo na pomembne dosežke v slovenskem podjetniškem ekosistemu, a tudi na področja, kjer so potrebni dodatni ukrepi. Vlada je zavezana k spodbujanju podjetništva in bo še naprej podpirala ustanavljanje in rast podjetij ter odpravljanje ovir, ki zavirajo podjetniške ambicije

V okviru raziskovalnega projekta Slovenski podjetniški observatorij je izšla tudi znanstvena monografija z naslovom Podjetniška demografija in značilnosti startup in scaleup podjetij: Slovenski podjetniški observatorij 2022, ki jo je pripravil raziskovalni tim Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti UM ob podpori Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Javne agencije RS za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (SPIRIT Slovenija). V aktualni raziskavi Slovenski podjetniški observatorij avtorji ugotavljajo značilnosti slovenskih startup in scaleup podjetij ter analizirajo demografijo slovenskega gospodarstva. Startup in scaleup podjetja kot najbolj inovativna skupina podjetij v Sloveniji potrebujejo celovito podporo pri svojem razvoju. Kljub temu, da obstajajo nekatere ovire in slabosti, kot so omejen dostop do financiranja, pomanjkanje ustrezne delovne sile in težave pri pridobivanju pravih talentov, se Slovenija odlično uvršča po hitrosti razvoja startup in scaleup podjetij ter kakovosti življenja.

SPOROČILO ZA JAVNOST: Izšla je znanstvena monografija Dve desetletji dinamike podjetniškega razvoja: GEM Slovenija 2022
GEM 2022: Infografika
SPOROČILO ZA JAVNOST: Podjetniška demografija in značilnosti startup in scaleup podjetij Slovenski podjetniški observatorij 2022

• 18. Maj 2023