Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

REKTORJEV DAN 2022

Na Univerzi v Mariboru v skladu s tradicijo meseca januarja obeležujemo REKTORJEV DAN, v okviru katerega podeljujemo nagrade in priznanja Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo, nagrade Univerze v Mariboru za strokovno delo, svečane listine, Rektorjeve nagrade ter Perlachove nagrade in priznanja.

Pasica RDan jan 2022

Univerza v Mariboru podeljuje svojim študentom nagrade, katerih namen je spodbujanje čim višje kakovosti študija, ustvarjalnega vključevanja študentov v raziskovalno in umetniško delo ter udejstvovanja študentov na področjih, s katerimi se promovira ime Univerze v Mariboru. Tako se zaposlenim in študentom zahvalimo za vložen trud in delo ter doprinos naši univerzi.


 

Perlachovo priznanje za študijsko leto 2020/2021

se podeljuje za raziskovalno, umetniško, strokovno in razvojno dejavnost skupin študentov.

• za znanstvenoraziskovalne dosežke, in sicer za predstavitev znanstvenih rezultatov na mednarodnem posvetu »Central European Conference on Information and Intelligent Systems 2020« za delo z naslovom »Zadovoljstvo z učenjem na daljavo v času izbruha epidemije virusa Covid-19 med učenci, dijaki in študenti«, prejmeta priznanje

MELANI POTRČ in MAŠA REPIČ s Filozofske fakultete
Priznanje prejmeta za nadpovprečno zavzetost in angažiranost v okviru študentske raziskave na temo izvedbe šolskih procesov na daljavo in predstavitev članka na mednarodni konferenci.

• za znanstvenoraziskovalne dosežke na področju biotehniških, zdravstvenih in medicinskih ved, in sicer za raziskovalno delo z naslovom »Zdravljenje doma pridobljene pljučnice pri otrocih s široko spektralnimi in ozkospektralnimi penicilini – primerjava učinkovitosti«, prejmeta

ERIKA JERELE in MAŠA CUGMAS z Medicinske fakultete
Raziskovalno delo je bilo objavljeno v obliki izvirnega in recenziranega znanstvenega članka ter predstavljeno na mednarodni konferenci.

• za uspehe na tekmovanjih in natečajih ter druge dosežke, in sicer za izjemen dosežek na mednarodnem tekmovanju »Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition« z osvojitvijo nagrad za »Best Memorial for Applicant at the Jessup Intercontinental Friendly Rounds 2021« in Best Memorial for Respondent at the Jessup Intercontinental Friendly Rounds 2021«, prejmejo priznanje

ŽIVA ŠUTA
NINA BERGLEZ
ILONA OSRAJNIK
EVA ŽAGAR s Pravne fakultete
Priznanje prejmejo za udeležbo in prejeto nagrado za najboljši pisni izdelek za tožnika in toženca na Jessup International Law Moot Court tekmovanju, ki velja za največje tekmovanje iz simulacije postopka pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.


 

Perlachovo nagrado za študijsko leto 2020/2021

za raziskovalno in umetniško delo študentov posameznikov prejmejo:

• na področju naravoslovnih in matematičnih ved
TIMON GRABOVAC s Fakultete za naravoslovje in matematiko
Nagrada se podeljuje za objavljen članek, ki je prvi na področju teoretične obravnave resonančnega odziva kiralne kubične faze, kar mu daje veliko vrednost. Kot prvi avtor članka je pri sestavi modela izkazal globoko poznavanje teme, programskega okolja in potrebnih naprednih matematičnih orodij.


PETER GORIČAN s Fakultete za naravoslovje in matematiko
Nagrada se podeljuje za izvirno raziskovalno delo, objavljeno v znanstvenem članku in magistrskemu delu. Avtor je snov obdelal strokovno korektno, pri delu je bil samostojen in kreativen. Njegova znanstvena ustvarjalnost se ocenjuje kot zelo uspešna.


• na področju tehniških ved
DAVID MAJER s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
V znanstvenoraziskovalnem delu je izkazal samostojnost, kreativnost, odlično poznavanje raziskovalnega področja. Samostojno je objavil izvirni znanstveni članek in v soavtorstvu izvedel raziskave, podal idejne zasnove in snoval rešitve.


• na področju biotehniških, zdravstvenih in medicinskih ved
LUKA VARDA z Medicinske fakultete
Pri pisanju članka, sprejetega v objavo, se je z izredno natančnostjo in izvirnostjo lotil zahtevne raziskovalne naloge ter tako dokazal odlično poznavanje obravnavanega strokovnega področja.


• na področju družboslovnih ved
ŽIVA KRAJNC s Filozofske fakultete
Njeno delo je bilo v procesu celotnega raziskovalnega procesa izjemno predano, strokovno in usmerjeno v aktivno pridobivanje izkušenj na področju raziskovanja in znanstvenega publiciranja z veliko mero samoiniciativnosti.


 

Rektorjevo nagrado

za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji na podlagi predlogov matičnih fakultet, prejmejo:

SAMUEL PLEČKO z Ekonomsko-poslovne fakultete
ANJA MAJERIČ s Fakultete za energetiko
GAL MEZNARIČ s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
SABINA OGRAJŠEK s Filozofske fakultete
SANJA ŠPINDLER s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo
MARTIN KOZMOS s Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede
DAVID MAJER s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
MILENA KAJBA s Fakultete za logistiko
DAŠA DONŠA s Fakultete za naravoslovje in matematiko
ANJA VIDMAR s Fakultete za organizacijske vede
MARKO VEBER s Fakultete za strojništvo
KATJA KOKOT s Fakultete za turizem
PETRA DIVJAK s Fakultete za varnostne vede
KATRIN NEDELJKO s Fakultete za zdravstvene vede
TEODOR TROJNER z Medicinske fakultete
SARA MERNIK s Pedagoške fakultete
PETRA ZUPANČIČ s Pravne fakultete


 

Univerza v Mariboru podeljuje tudi svečane listine, in sicer v znak zahvale za sodelovanje organizacijam, skupnostim, podjetjem in društvom.

Svečano listino Univerze v Mariboru prejmejo

  • na predlog Pravne fakultete
    gostujoča profesorica DR. CLAUDIA RUDOLF iz Inštituta za evropsko, mednarodno in primerjalno pravo Univerze na Dunaju.

Prof. dr. Claudia Rudolf je profesorica, ki ves čas ohranja stik s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru. Kot gostujoča profesorica deli svoje znanje in izkušnje, posebno noto pa da poznavanje mednarodnega zasebnega prava in njenega predhodnega preučevanja primerjalno pravne ureditve z Republiko Slovenijo.

  • na predlog Fakultete za organizacijske vede
    URAD REPUBLIKE SLOVENIJE ZA MEROSLOVJE, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo

Podeljena svečana listina izhaja iz večletnega sodelovanja, katerega začetki segajo v leto 2016, ko sta omenjeni instituciji pričeli s skupnim organiziranjem dogodkov, ki so se sprva dotikali tem poslovne odličnosti, kasneje pa meritev kot ene od ključnih dejavnosti gospodarstva. Na ta način na uradu gradijo trden most med akademskim in poslovnim okoljem.

 

  • na predlog Fakultete za zdravstvene vede
    SENECURA, DOM STAREJŠIH OBČANOV MARIBOR

Skoraj dvajset let že intenzivno sodelujejo z zaposlenimi na fakulteti na področju pedagoškega in strokovnega dela in pomembno prispevajo k razvoju in napredku fakultete. Študenti v domu opravljajo klinično prakso. Strokovno sodelovanje je aktivno tudi pri snovanju in posodabljanju študijskih programov.


 

Priznanje Univerze v Mariboru za strokovno delo

za izjemne uspehe, dosežke in zasluge prejmejo:

NINA PFEIFER PUŠNIK s Fakultete za organizacijske vede
Opravlja delo samostojne strokovne sodelavke Kariernega centra in Centra za izobraževanje in svetovanje. Njeno področje dela je zelo raznoliko, saj usmerja študente pri procesu opravljanja strokovnih praks in nudi pomoč pri organizaciji dogodkov Kariernega centra.

ROMANA ZIMŠEK s Fakultete za logistiko
Zaposlena je v Službi za računovodske zadeve na delovnem mestu računovodja. Kot prva zaposlena na tem delovnem mestu v času ustanovite fakultete, je odločilno oblikovala ter pripomogla k uspešnemu razvoju in delovanju omenjene službe.

MAG. ANDREJA ŽIŠKO s Pedagoške fakultete
V Centru za pedagoško izobraževanje in strokovno izpopolnjevanje opravlja dela in naloge s področja strokovnega izpopolnjevanja in izobraževanja strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja. Vso njeno delo in podpora učečim je namenjeno zagotavljanju kakovostne izvedbe izobraževalnih programov.

METKA KRAMBERGER s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
Na delovnem mestu strokovna sodelavka opravlja vrsto računovodskih in finančnih zadev. Ob strokovnem znanju jo odlikujejo tudi izjemna vestnost in natančnost, kar je nepogrešljivo pri njenem delu.

MARJANCA SUNJOG iz Študentskih domov
Svoje delo gospodinje opravlja izjemno vestno, odgovorno in uspešno. Ima izjemen občutek za delo s študenti. Še zlasti v času vsakoletnih množičnih vselitvah študentov, saj s svojim materinskim nastopom stanovalcem pomaga pri navajanju na novo bivalno okolje.

DARKO DOLENC iz Univerzitetne knjižnice Maribor
Izkazal se je z izjemnimi uspehi v svojem večletnem delu v Knjigoveznici. S svojim znanjem in delovnimi izkušnjami je prispeval k izboljšanju delovnih postopkov in metod dela na področju knjigovezništva, s čimer je pozitivno vplival na razvoj stroke in ugleda knjižnice.

INES MLAKAR s Fakultete za zdravstvene vede
Opravlja dela v tajništvu fakultete, kjer s svojim delom skrbi za celovit in učinkovit krogotok dokumentov na fakulteti, ki obsega podporo vitalnih aktivnosti fakultete in zaposlenih. Njeno delo pomembno prispeva k uspešnemu delovanju vodstva fakultete, strokovnih služb in fakultete kot celote.

ALEKSANDER PODLOGAR s Fakultete za varnostne vede
Zaposlen je na delovnem mestu Samostojni svetovalec — sistemski programer, ki zahteva specialna strokovna znanja informatike, zaradi hitrega razvoja stroke in storitev pa tudi stalno spremljanje širokega spektra tehničnih in programskih novosti, obenem pa natančnost, ažurnost ter komuniciranje z zaposlenimi in študenti.


 

Nagrado Univerze v Mariboru za strokovno delo

za izjemne uspehe, dosežke in zasluge prejmejo:

ANITA BRECELJNIK s Fakultete za organizacijske vede
Zaposlena je kot vodja fakultetne knjižnice. Svojemu delu je zelo predana. Je vzorna delavka v vseh pogledih, izvrstna poznavalka vseh strokovnih področij in zato kompetentna svetovalka pri izbiri literature za študij za izpite, seminarske in diplomske naloge, ter tudi magisterije in doktorate.

PIA PREBEVŠEK s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Pia Prebevšek opravlja dela strokovne sodelavke na področju promocije fakultete in organizacije različnih dogodkov. Svoje delo opravlja vestno in strokovno, z veliko mero odgovornosti in zavzetosti. Zaveda se nujnosti nenehnega izobraževanja in prilagajanja, sploh v trenutnih razmerah tudi ambicioznost in pripravljenost, da je za dosežen rezultat potrebno veliko več časa in novega znanja.

VESNA LAHOVNIK s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
Kot dolgoletna članica Laboratorija za organsko ter polimerno kemijo je s svojim vestnim delom tako pri izvedbi laboratorijskih vaj številnih generacij študentov, kot sodelavka pri raziskovalnem delu, pripomogla k uspešnemu delovanju laboratorija. Pri svojem delu je pokazala izjemne organizacijske sposobnosti, inovativnost, samostojnost, zanesljivost, potrpežljivost in dobro voljo, ter sočutje pri reševanju človeških problemov.

VIŠ. PREDAV. MAG. BORUT GOLOB s Fakultete za strojništvo
Že med študijem, pri diplomski nalogi in kasneje med delom je bilo težišče njegovega dela uporaba računalnikov in informacijskih tehnologij v strojništvu in tudi širše. S svojim strokovnim znanjem je vselej na voljo za pomoč kolegom pri reševanju težav s tega področja, še posebej v zadnjem letu, ki ga je zaznamovala epidemija in z njo povezani ukrepi.

CECILIJA LOPARIČ HERCOG s Fakultete za naravoslovje in matematiko
Cecilija Loparič Hercog je nepogrešljiv člen referata za študentske zadeve. Na svoji strokovni in razvojni pot se nenehno izkazuje s sposobnostjo in iznajdljivostjo v različnih delovnih zadolžitvah. Vseskozi se dodatno izobražuje, vse s ciljem, da se čim bolj usposobi na različnih delovnih področjih. Pri svojem delu je strokovna, vedno pripravljena delovne zadolžitve referata izboljšati in nadgraditi.

DR. KARMEN SALMIČ KOVAČIČ iz Univerzitetne knjižnice Maribor
Dr. Karmen Salmič Kovačič se je s svojim dolgoletnim delom v Univerzitetni knjižnici Maribor izkazala z vrhunskimi prispevki, ki so izjemno pozitivno vplivali na strokovni razvoj Glasbene in filmske zbirke UKM. S svojimi številnimi znanstvenimi in strokovnimi razpravami, s skrbjo za glasbeno kulturno dediščino ter s storitvami in gradivom glasbene in filmske zbirke zagotavlja pomembno podstat za študij in raziskovanje študentom, profesorjem in raziskovalcem.


 

Priznanje Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo

za izjemne uspehe, dosežke in zasluge prejmejo:

DOC. DR. MOJCA BERNIK s Fakultete za organizacijske vede
Raziskovalno področje doc. dr. Mojce Bernik je osredotočeno predvsem na razvoj kadrovskega managementa v organizacijah in izzivi na področju planiranja kadrov znotraj organizacij. V svoji karieri je sodelovala v številnih projektih na področju gospodarstva in razvoja v Sloveniji. V zadnjih letih je v soavstorstvu razvila tudi dva modela z mednarodno odmevnostjo.

DOC. DR. ŠTEFAN KOHEK s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Znanstvenoraziskovalno delo doc. dr. Štefana Koheka se je pričelo s postopki modeliranja in upodabljanja ekosistemov, predvsem dreves. Kasneje je v sodelovanju razvil nove metode za samodejno obrezovanje virtualnega sadnega drevja, nadaljeval z metodami upodabljanja 3D dreves. Povezal se je z raziskovalci iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor in tako svoje raziskovanje preselil tudi na področje medicine.

RED. PROF. DR. TONE LERHER s Fakultete za strojništvo in Fakultete za logistiko
Prof. dr. Tone Lerher je znanstvenoraziskovalno vpet v dve fakulteti. Na Fakulteti za strojništvo je njegovo raziskovalno delo usmerjeno na področje razvoja in konstruiranja transportnih, skladiščnih in komisionirnih sistemov. Težišče temeljnega raziskovalnega dela na Fakulteti za logistiko pa predstavlja razvoj sodobnih analitičnih in numeričnih modelov za analize in optimiranje mehatronskih, robotskih in skladiščnih sistemov v logistiki ter embalaže in razbremenilne logistike.

IZR. PROF. DR. MAŠA KNEZ MAREVCI s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
Izr. prof. dr. Maša Knez Marevci izkazuje obsežen opus znanstvenih del, uspešno pedagoško in raziskovalno delo doma in v tujini, vpetost v mednarodni raziskovalni prostor ter pozitivni odziv na njeno raziskovalno delovanje v obliki številnih citatov in h indeksa. Slednje dokazuje, da s svojimi dosežki trajno prispeva k razvoju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti na Univerzi v Mariboru ter na področju nadkritičnih tekočin in prenosu znanja v industrijsko prakso.

IZR. PROF. DR. SABINA FIJAN s Fakultete za zdravstvene vede
Izr. prof. dr. Sabino Fijan pri delu odlikuje natančnost, zanesljivost, ustvarjalnost, strokovnost, izjemna predanost raziskovanju in pedagoškemu delu. Uspešno povezuje znanstveno-raziskovalno delo s projektnim delom in išče vedno nove možnosti sodelovanja s tujimi strokovnjaki, kar ji omogoča, da se uveljavi kot uspešna raziskovalka. Znanstvenoraziskovalno delo uspešno vključuje v pedagoško delo in s tem povečuje delež aktualnih vsebin in najnovejših spoznanj v znanosti.


 

Nagrado Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo

za vrhunske uspehe, dosežke in zasluge prejmejo:

DOC. DR. MATJAŽ ROBLEK s Fakultete za organizacijske vede
Doc. dr. Matjaž Roblek skozi celotno dosedanjo kariero skrbi za povezanost univerze in gospodarstva na področju planiranja dobavnih verig. Kot specialist za operativno planiranje proizvodnje, je zaključil več kot 70 projektov z gospodarstvom, kjer je sodeloval pri razvoju planskih sistemov in organizaciji procesov. Širše področje njegovega raziskovalnega dela na fakulteti predstavlja organizacija in informatizacija proizvodnih sistemov in procesov. Njegov svetovalni in izobraževalni napor je vezan na dvig pomembnosti in posledično znanjske sposobnosti operativnih planerjev, kot enega izmed pomembnih elementov za doseganje večje produktivnosti slovenskih proizvodnih podjetij.


RED. PROF. DR. TATJANA WELZER DRUŽOVEC s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Prof. dr. Tatjana Welzer Družovec s svojim delom in izjemnimi rezultati na področju informacijske varnosti in podatkovnih tehnologij kot tudi meduniverzitetnega povezovanja pomembno prispeva k razvoju in ugledu Univerze v Mariboru, ki se je tako v mednarodnem prostoru uveljavila kot nosilka vrhunskih znanj ter raziskovalnega potenciala in dosežkov, povezanih s podatkovnimi tehnologijami in kibernetsko varnostjo ter se uspešno vključila v pilotni projekt vzpostavitve Evropske univerze ATHENA. Hkrati velja izpostaviti tudi njen prispevek k razvoju informatike v širšem slovenskem prostoru ter uspešen prenos znanja na mlade.


IZR. PROF. DR. ANDRAŽ STOŽER, DR. MED. z Medicinske fakultete
Izr. prof. dr. Andraž Stožer, dr. med. je že v času študija briljiral, saj je na ljubljanski medicinski fakulteti leta 2008 diplomiral z najvišjo povprečno oceno v zgodovini fakultete dotlej. Po opravljenem doktoratu na Univerzi v Mariboru, je od leta 2014 predstojnik Inštituta za fiziologijo in Katedre za fiziologijo. V času njegovega predstojništva inštitutu, se je povečalo število zaposlenih, kar dokazuje njegovo sposobnost uspešnega vodenja in pridobivanja projektov, tako domačih kot tujih. Je visoko citiran avtor, njegov pregledni članek v reviji Islets je najbolj bran in najbolj citiran članek v tej reviji v vsej zgodovini revije in je ključno pripomogel k vzponu revije za eno četrtino v klasifikaciji revij.


RED. PROF. SPEC. ANICA KRAŠNA-KOCIJAN s Pedagoške fakultete
Prof. spec. Anica Krašna – Kocijan je vrhunska slikarka, a tudi izjemna pedagoginja, ki med študenti uživa velik ugled. V svojem umetniško bogatem udejstvovanju je ustvarila pomemben in izpovedno močan opus, ki prehaja iz abstraktnega v figuralno slikarstvo, ki prisega na moč barve in ki se gledalca zmore dotakniti z najintimnejšim nagovorom kakor tudi z družbeno kritiko. Poslanstvo Anke Krašna je tudi mentorska podpora likovno talentiranim mladim, ki jim na široko odpira vrata v svet umetnosti; številni študentje Oddelka za likovno umetnost na Pedagoški fakulteti so se uveljavili kot cenjeni ustvarjalci in prenekateri trdijo, da so jih je pri zasledovanju lastne ustvarjalne sle vodili prav zgledi Anke Krašna.


RED. PROF. DR. GORAZD MEŠKO s Fakultete za varnostne vede
Dr. Gorazd Meško je redni profesor za kriminologijo in vrhunski kriminolog v svetovnem merilu. Z neumornim delom, veliko zagnanostjo in vztrajnostjo uspel postaviti slovensko kriminologijo in varstvoslovje na svetovni zemljevid. Njegove vodstvene sposobnosti so prišle do izraza tako v slovenskem prostoru, kot v mednarodnem prostoru. V slabih treh desetletjih dela na fakulteti je ustvaril neizmerno bogat in obsežen opus raziskav, znanstvenih objav, mentorskega in strokovnega dela ter nagrad. Njegova raziskovalna dejavnost na področju kriminologije in varnostnih ved je brez primere v slovenskem raziskovalnem prostoru. V svoji karieri je vodil več deset nacionalnih in mednarodnih projektov s področja kriminologije ter sodeloval, kot raziskovalec v številnih drugih kriminoloških, viktimoloških in penoloških projektih v Sloveniji, kot tudi v tujini.


DOC. DR. MATEJ BOROVINŠEK s Fakultete za strojništvo
Vse od začetka zaposlitve na Fakulteti za strojništvo je nepogrešljivi član raziskovalne skupine ACE-X in raziskovalnega programa Konstruiranje celičnih struktur, v okviru katerih izjemno uspešno znanstvenoraziskovalno deluje na področju zahtevnega matematičnega modeliranja in računalniških simulacij ter napredne geometrijske karakterizacije celičnih struktur. Razvil je intuitivni grafični vmesnik PrePoMax za inženirske računalniške simulacije po metodi končnih elementov, ki temelji na odprtokodnem računskem modulu Calculix FEM in je vse od svojega nastanka in prve spletne razpoložljivosti v svetu prepoznan kot izjemno uporaben vmesnik za inženirske analize. Sistem PrePoMax se je izkazal tudi kot zelo učinkovit v času študija na daljavo, saj je omogočil izvedbo vaj in seminarjev, kar sicer ne bi bilo mogoče.


RED. PROF. DDR. MILJENKO KRIŽMARIĆ s Fakultete za zdravstvene vede
Prof. ddr. Miljenko Križmarić je doktorski študij končal na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM, s prvim doktoratom v Sloveniji, na področju simulacij v medicini. Na Medicinski fakulteti UM pa je doktoriral na področju anesteziologije: Nadzor nad integriteto in funkcijo koaksialnih krožnih anestezijskih dihalnih sistemov. Znanstvenoraziskovalno je aktiven predvsem na področjih anesteziologije in urgentne medicine. Prof. ddr. Miljenka Križmarića odlikuje predanost in pripadnost svojemu delu, pošten odnos do študentov in vseh sodelavcev, prav tako tudi human odnos do soljudi, odlična komunikacija in ustvarjanje pozitivnega delovnega okolja in motivacija tako študentov kot sodelavcev za pridobivanje novih znanj.


RED. PROF. DR. STOJAN KRAVANJA s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo
Prof. dr. Stojan Kravanja velja za izjemnega pedagoga, ki rezultate svojega raziskovalnega dela zelo uspešno implementira v študijski proces. Predava predmete iz področja jeklenih konstrukcij in optimizacije konstrukcij. Njegov znanstveni prispevek je tako k slovenski kot mednarodni znanstveni stroki s področja gradbeništva, zlasti s podpodročja optimiranja gradbenih konstrukcij in procesov, zelo pomemben in odmeven. Zelo pomemben je tudi njegov prispevek s področja pedagoškega delovanja, mentoriranja in uveljavljanja novih procesov optimiranja v inženirsko prakso. Po SICRIS klasifikaciji glede števila točk je trenutno šesti najuspešnejši raziskovalec s področja Gradbeništva v Sloveniji.


 

Nagrado Univerze v Mariboru za sodelovanje z gospodarstvom in prenos znanja,

ki se podeljuje za vrhunske uspehe, dosežke in zasluge na področju sodelovanja z gospodarstvom ter izjemne rezultate pri prenosu znanja, prejmeta:

RED. PROF. DR. DARKO GORIČANEC s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo.
Prof. dr. Darko Goričanec je na fakulteti zaposlen že od leta 1989. Je redni profesor na področju kemijskega inženirstva. Izjemno uspešno poteka njegovo sodelovanje z gospodarstvom in prenos znanja teoretičnih raziskav v prakso. Izvedel je demonstracijske projekte v realnem okolju, od katerih izstopa izvedba prve 500 kW enostopenjske visokotemperaturne toplotne črpalke na svetu (ki je dobila priznanje kot eden najboljših Evropskih dosežkov na področju učinkovite rabe energije zadnjih 10 let), najdaljše geometrične gravitacijske toplotne cevi na svetu in demonstracijsko napravo za povečanje energetske učinkovitosti primarnega goriva za potrebe visokotemperaturnega ogrevanja. S svojimi dosežki prof. dr. Darko Goričanec tako izkazuje odlično sodelovanje z industrijo in prenos vrhunskega znanja v gospodarstvo.


RED. PROF. DR. NENAD GUBELJAK s Fakultete za strojništvo
Prof. dr. Nenad Gubeljak je uspešen raziskovalec, ki se s svojim strokovnim znanjem vključuje v reševanje perečih problemov v gospodarstvu ter bistveno prispeva k učinkovitosti in višji tehnološki ravni gospodarstva. Ob tem v svoje strokovno delo na Fakulteti za strojništvo in na Univerzi v Mariboru vključuje tudi druge sodelavce in laboratorije ter tako prispeva k prenosu znanja in k nenehnemu strokovnemu razvoju. Vodil je več pomembnih, tudi mednarodno vpetih projektov, vzpostavil strokovno in razvojno sodelovanje z mnogimi podjetji, samostojno pridobil pet patentov in enega v soavtorstvu. Za svoje strokovno delo je dobil tudi priznanje podjetja Talum za inovacijo pri izdelavi hidravličnega preizkuševalnega stroja. Če si dovolimo omeniti le eno izmed neštetih priznanj.


Več novic

Zapri