Prof. dr. Željko Knez in prof. dr. Marko Jesenšek napredovala v redna člana SAZU

Na Univerzi v Mariboru s ponosom sporočamo, da sta prof. dr. Željko Knez in prof. dr. Marko Jesenšek z dnem 1. junija 2023 postala redna člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

1200-portal

Prof. dr. Knez je tako postal redni član v Razredu za matematične, fizikalne, kemijske in tehniške vede. Kot je zapisano v obrazložitvi SAZU, se raziskave profesorja Željka Kneza uvrščajo v tri skupine: pridobivanje delcev in kompozitov z uporabo superkritičnih fluidov, encimske reakcije v sub- in superkritičnih medijih in ekstrakcijski procesi s sub- in superkritičnimi fluidi. Številne biokemijske reakcije je izvedel prvi v svetu in prvi objavil rezultate raziskav. V času od izvolitve v SAZU je s sodelavci objavil 79 izvirnih znanstvenih člankov. Njegovi citati so se v tem obdobju povečali s 4650 na več kot 11.700. V tem obdobju je bil avtor ali soavtor devetih mednarodnih patentov in dveh patentnih prijav. Opravljal je in še opravlja vrsto pomembnih funkcij, na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo kot tudi na ARRS, v tujini pa v okviru Evropske federacije za kemijsko inženirstvo. Za raziskovalne dosežke je prejel več mednarodnih nagrad ter najvišje državno priznanje Zoisovo nagrado za vrhunske znanstvene dosežke.

Prof. dr. Jesenšek je postal redni član v Razredu za filološke in literarne vede. SAZU v obrazložitvi navaja, da je prof. Jesenšek tajnik II. razreda SAZU in red. prof. za slovenski jezik na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Je najuglednejši raziskovalec zgodovine slovenskega jezika in odličen poznavalec slovenske jezikovne politike in načrtovanja. Doma in v tujini je objavil 12 samostojnih monografij in dve v soavtorstvu ter 178 razprav v slovenščini, angleščini, nemščini, madžarščini, češčini in poljščini. Organiziral je 48 znanstvenih simpozijev. Slovensko lingvistično vedenje je obogatil z izvirnimi raziskavami prekmurskega knjižnega jezika, ki take analize doslej še ni bil deležen. Na SAZU je organiziral odmevne mednarodne simpozije o Cankarju, Murku, Bohoriču in Ramovšu. Je nosilec številnih funkcij, bil je tudi prorektor Univerze v Mariboru in prvi dekan mariborske Filozofske fakultete, ustanovitelj in glavni urednik mednarodne knjižne zbirke Zora ter mednarodne revije Slavia Centralis. Je prejemnik Zoisove nagrade za vrhunske dosežke na področju slovenskega jezika.

Iskrene čestitke akademikoma ob prejemu najvišjega priznanja s strani najvišje nacionalne znanstvene in umetnostne ustanove.