en
MEDIJSKO SREDIŠČE

Pri Univerzitetni založbi v mesecu juniju izšlo 10 novih publikacij

Skupaj z našimi fakultetami izdajateljicami skrbimo za stik javnosti z najnovejšimi ugotovitvami v znanosti.

0_junij_2025

Izdajatelj: Fakulteta za varnostne vede

Prispevki 26. konference Dnevi varstvoslovja prinašajo strokovni in znanstveni premislek o načinih in virih za zagotavljanje varnosti sodobne družbe. V zborniku so zbrani izhodišča petih okroglih miz in povzetki štiriinštiridesetih prispevkov, v katerih se avtorji lotevajo tematik s področja policijske dejavnosti, kriminologije, kriminalistike, informacijske varnosti, pravosodja, penologije, vojaške dejavnosti, splošnega varstvoslovja in drugih tematik, ki jih narekujejo varnostni izzivi sodobne družbe.

 


Izdajatelj: Pedagoška fakulteta

V monografiji Širjenje obzorij o poučevanju glasbe so študenti magistrskega študijskega programa Razredni pouk na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru proučevali sodobna spoznanja o poučevanju glasbe, zlasti na osnovnošolski stopnji. Monografija, namenjena učiteljem in študentom, ponuja teoretične vpoglede v številne ključne glasbene koncepte in njihovo praktično aplikacijo v pedagoškem delu. Obravnavani so različni vidiki glasbenega poučevanja, razvoj glasbenega mišljenja, vključevanje petja in igranja ter številne teme, ki spodbujajo razvoj pedagoških spretnosti. Izzivi so vključevali pravilno uporabo digitalnih orodij, ki temeljijo na umetni inteligenci, kot sta Elicit in ChatGPT, ki so spremenila tradicionalne raziskovalne pristope. Kljub prednostim teh tehnologij so študenti morali zagotoviti avtentičnost in izvirnost svojih raziskav, obvladovanje etične uporabe tehnologij in ohranjanje akademske integritete pri citiranju virov. Monografija na koncu ponuja nabor vprašanj za refleksijo, ki bodo študentom in učiteljem razrednega pouka pomagali ozavestiti, izboljšati in načrtovati izboljšave njihove pedagoške prakse pri poučevanju glasbene umetnosti v osnovnih šolah.


Izdajatelj: Fakulteta za zdravstvene vede

Mednarodna znanstvena konferenca »Raziskovanje in izobraževanje v zdravstveni negi«: Zbornik povzetkov, 5. junij 2025, Maribor, Slovenija. Univerza v Mariboru Fakulteta za zdravstvene vede letos organizira mednarodno znanstveno konferenco »Raziskovanje in izobraževanje v zdravstveni negi«. Konferenca bo potekala 5. junija 2025 na fakulteti in bo vključevala prispevke in predavanja domačih in tujih strokovnjakov ter študentov s področja zdravstvene nege in zdravstvenih ved. Namen konference je predstaviti napredek na področju raziskovanja in izobraževanja v zdravstveni negi v slovenskem in mednarodnem prostoru. Poleg tega bo to odlična priložnost za zdravstvene delavce in visokošolske učitelje, da izmenjajo raziskovalne dokaze, modele dobrih praks in inovativne ideje.


Izdajatelj: Fakulteta za organizacijske vede

38. mednarodna Blejska eKonferenca: Omogočanje preobrazbe: Oblikovanje digitalne prihodnosti za vse: Zbornik konference. Blejska eKonferenca, ki jo organizira Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede, že od leta 1988 sooblikuje razvoj elektronskega, danes digitalnega poslovanja in digitalne družbe. Tema 38. konference je »Omogočanje preobrazbe: Oblikovanje digitalne prihodnosti za vse«. Osrednja tema izpostavlja potrebo po digitalni preobrazbi, ki je usmerjena v dobrobit človeka in družbe kot celote. Poudarjamo pomen vključujočega in trajnostnega razvoja, ki omogoča enakopravno udeležbo različnih deležnikov pri oblikovanju digitalne prihodnosti za vse, zasnovane na etičnih, družbenih in trajnostnih temeljih. V tem okviru so digitalne tehnologije sredstvo za preoblikovanje obstoječih sistemov in rešitev, ki bodo naravnane na človeka. Z rešitvami želimo spodbujati razvoj inovacij, krepitev odpornosti ter ustvarjanje dolgoročnega družbenega in gospodarskega napredka. Prispevki v tem zborniku konference raziskujejo vrsto tem, vključno s priložnostmi in izzivi dvojnega prehoda, novimi digitalnimi tehnologijami, umetno inteligenco in podatkovno znanostjo, odločitveno analitiko za poslovne in družbene spremembe, digitalnimi inovacijami in poslovnimi modeli, prestrukturiranim delom in delovnim mestom prihodnosti, digitalnim zdravstvom, digitalno etiko, digitalnim izobraževanjem, pametnimi in trajnostnimi mesti, digitalnimi potrošniki in digitalno preobrazbo javnega sektorja.


Izdajatelj: Fakulteta za strojništvo

V skripti Nekovinska gradiva bodo študenti spoznali ključne vidike pomena nekovinskih materialov v sodobnem inženirstvu. Ti materiali so danes v številnih panogah postali nepogrešljivi pri načrtovanju in izdelavi izdelkov, v nekaterih primerih pa že povsem nadomeščajo kovine in zlitine. Kombinacija njihovih edinstvenih lastnosti omogoča razvoj tehnološko naprednih rešitev, ki so hkrati energetsko učinkovite in prijazne do okolja. S študijskim gradivom Nekovinski materiali bodo študenti pridobili poglobljeno razumevanje o zgradbi, lastnostih in tehnologijah izdelave polimernih, keramičnih in kompozitnih materialov.


Izdajatelj: Univerzitetna knjižnica Maribor

Deveti zvezek zbirke Osebnosti se osredotoča na življenje, delo in zapuščino Viktorja Vrbnjaka, slavista, arhivista in zgodovinarja, ki je v prvi polovici 20. stoletja s svojim poglobljenim raziskovanjem in bogatim védenjem o zgodovini Štajerske v 19. in prvi polovici 20. stoletja ter z odličnim poznavanjem življenja in dela številnih posameznikov, ki so pustili svoj pečat v politični, kulturni in narodovi zgodovini, pomembno prispeval k slovenskemu zgodovinopisju. Uvodni del publikacije oriše njen namen ter predstavi pobudo za izdajo publikacije ter pridobivanje Vrbnjakove osebne zapuščine v Rokopisno zbirko Univerzitetne knjižnice Maribor. Sledijo trije vsebinski sklopi, v katerih je predstavljeno življenje in delo Viktorja Vrbnjaka z bibliografijo, sledi sklop objav dveh Vrbnjakovih še ne objavljenih referatov, ki sta del zapuščine in sta za namen objave opremljena z dodatnimi opombami. Publikacija pa se zaključuje s spominskimi zapisi štirih Vrbnjakovih sopotnikov. Posamezna poglavja dopolnjuje slikovno in dokumentarno gradivo iz osebne zapuščine ali iz fondov ustanov, v katerih je Vrbnjak pustil svoj pečat.


Izdajatelj: Filozofska fakulteta

Kakovost bivanja v spreminjajočem se svetu: Zbirka izvlečkov. Kaj opredeljuje kakovost življenja? Je to zdravje in odsotnost bolezni? Močni odnosi s prijatelji in družino? Duhovnost in vera? Mirna, uspešna država z močnim sistemom blaginje? Ali morda okolja, v katerih živimo: dobro zasnovani domovi, zelena in modra infrastruktura, krožno gospodarstvo ter neonesnaženo okolje? Kakovost življenja je kompleksen, večplasten pojem, ki ga ni mogoče omejiti na eno samo definicijo. Celostno obravnavanje zahteva multidisciplinarni pristop. Ta poletna šola se osredotoča na prostorske razsežnosti kakovosti življenja. Strokovnjaki iz Evrope in ZDA so se zbrali, da bi raziskali ključne teme, kot so: enakost in vključenost, dobrobit v urbanem in podeželskem okolju, zdrava digitalna okolja, načrtovanje bivalnih prostorov, občutek pripadnosti prostoru, tehnologija in podnebni ukrepi. Te teme odražajo spreminjajočo se resničnost našega sveta — preobrazbe mest in podeželja, demografske premike, digitalni razvoj in podnebne spremembe. Vsak prispevek v tej zbirki ponuja edinstven vpogled v to, kako prostor in kraj oblikujeta naše izkušnje in težnje po boljšem življenju.


Izdajatelj: Pedagoška fakulteta

Izbor sodobnih raziskav o posebnih potrebah, nadarjenosti in talentu v Sloveniji. Monografija zajema širok nabor tem, povezanih s posebnimi potrebami, nadarjenostjo in talenti v slovenskem izobraževalnem sistemu. Sestavlja jo dvanajst preglednih poglavij, ki jih je napisalo triindvajset avtorjev, večinoma s Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Monografija, ki nagovarja širok krog strokovnjakov, obravnava inovativne raziskave in strategije za izboljšanje podpore in izobraževanja teh »posebnih« populacij. Obravnavane teme vključujejo govorno in jezikovno terapijo, prilagoditve branja in prilagoditve glasbenega pouka za učence z avtizmom, vključevanje otrok s posebnimi potrebami v folkloro ter prepoznavanje in podporo dvakrat izjemnim učencem. Obravnavano je tudi vključevanje učencev v sodelovanje med šolo in domom, zgodnje prepoznavanje matematično nadarjenih otrok, razvoj glasbenih talentov, plesna ustvarjalnost v vrtcu, večjezično branje za širjenje besednega zaklada in oblikovanje razreda za spodbujanje umetniškega izražanja. Na splošno monografija prispeva k boljšemu razumevanju posebnih potreb te populacije in spodbuja razpravo o ustvarjanju vključujočih, podpornih in učinkovitih izobraževalnih okolij.


Izdajatelj: Pedagoška fakulteta in Filozofska fakulteta

Zbornik povzetkov konference prinaša raznolike in aktualne prispevke s področja vzgoje in izobraževanja. V osrednjem delu so predstavljene teme refleksije učiteljev, procesno usmerjenega študija ter sodobnih izzivov visokošolske didaktike. Razprave se dotikajo tudi stresa in izgorelosti učiteljev ter participacije študentov v akademskem odločanju. V sklopu specialnih didaktik avtorji obravnavajo pomen kulturne dediščine, matematične koncepte, zgodovinsko poučevanje in praktične vidike pouka biologije. Prispevki o jezikovnem pouku izpostavljajo pomen kritičnega branja, jezikovne politike in metodike. Sekcija o pouku izpostavlja sodobne didaktične pristope, pouk na prostem ter teoretske modele. Zadnji sklop vključuje prispevke o svetovalnem delu, umetnosti v izobraževanju ter izzivih pri izobraževanju odraslih. Skupno zbornik odraža preplet teoretskih uvidov in praktičnih rešitev za izboljšanje kakovosti izobraževalnega procesa.


Izdajatelj: Filozofska fakulteta

Glasba s sporočilom: Besede, glasba in propaganda 2 raziskuje načine, kako glasba v povezavi z različnimi disciplinami predstavlja glas politične kritike, kulturnega izraza in upora. Poglavja monografije, katerih avtorji so tako priznani akademiki kot podiplomski študenti, prinašajo svež pogled na povezavo med propagandno močjo glasbe in področji, kot so književnost, jezik, poučevanje angleščine ter kulturne, družbene in politične študije. Razprave vključujejo različne glasbene žanre, kot so etnične ljudske in pop skladbe, rap, alternativni rock in metal, državne himne, glasbo iz risank in muzikalov. Pričujoča znanstvena monografija nagovarja akademike, študente in vse tiste, ki jih zanima kulturni in ideološki vpliv glasbe.


Oznake


Kategorije

Datum

  • 1. Jul 2025

Deli z drugimi

Več novic

Zapri