Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Mednarodni dan žensk in deklet v znanosti – 11. februar

Podpiranje, spodbujanje in opolnomočenje deklet in žensk, da zgradijo uspešno karierno pot na STEM področju (S-cience, T-echnology, E-ngeneering, M-athematics). Svoje misli sta z nami delili znanstvenici Univerze v Mariboru.

ZnanostDeklet_FB

11. februar je mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Imena 11 zelo pogosto omenjenih znanstvenic so:

Marie Curie, Rosalind Franklin, Ada Lovelace, Barbara McClintock, Gertrude Elion, Alice Ball, Katherine Johnson, Maria Goeppert Mayer, Elizabeth Blackwell, Jane Goodall, Jane Cooke Wright.

Ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti praznujemo dosežke vseh žensk in deklet v znanosti, ki že stoletja pomembno prispevajo k znanstveni skupnosti in s tem k izjemnemu napredku. Dan je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov leta 2015. Letošnja že osma skupščina ZN v ospredje postavlja geslo: »Spodbujanje vseh k trajnostnemu in pravičnem razvoju« in akronim I.D.E.A.S. (angl. Innovate. Demonstrate. Elevate. Advance. Sustain.).

Predvsem na področju naravoslovja, tehnologije, inženiringa in matematike (t. i. področja STEM) se že daljše obdobje pojavlja znatna razlika med zastopanostjo spolov. Po podatkih na spletni strani Združenih narodov je v svetovnem merilu med vsemi raziskovalci približno tretjina ženskih raziskovalk. Na področjih, ki v zadnjem obdobju doživljajo pomembne in vrhunske preboje, pa je delež žensk še manjši (le približno petina).

Na Univerzi v Mariboru si prizadevamo, da bi prepoznali morebitne ovire, s katerimi se mlada dekleta srečujejo pri odločanju za študij na teh področjih (npr. razbijanje ovirajočih stereotipov). Pomembno je, da se dekleta podpira in spodbudi k raziskovanju možnosti za kariero v teh ključnih disciplinah že v otroštvu in mladostništvu.

Številne znanstvenice in uspešne študentke Univerze v Mariboru s področij STEM so mladim zgled, kako dosegljivi so ti cilji. Svoje misli sta z nami delili prof. dr. Jana Ambrožič Dolinšek in asist. dr. Tina Kegl. Verjamemo, da lahko dekleta spodbudijo k raziskovanju novih idej o izbiri karierne poti.


prof. dr. Jana Ambrožič-Dolinšek

Sem biologinja in zanimajo me živa bitja in življenje, natančneje rast in razvoj organizmov s fotosintezo, to je rastlin in alg. Raziskovalno delam same zanimive stvari. Vključena sem v raziskave in vitro postopkov za razmnoževanje, varovanje in shranjevanje z zamrzovanjem redkih, zaščitenih ali ogroženih rastlinskih vrst, v raziskave potenciala različnih vodnih rastlin in hitro rastočih kopenskih rastlin za razstrupljanje okolja onesnaženega z različnimi težkimi kovinami in drugimi elementi v sledovih ter v razvoj bioreaktorskega sistema za proizvodnjo astaksantina v algi Haematococcus pluvialis. Pri svojem delu nisem najboljša, najbolj hitra, najbolj uspešna in niti najbolj prodorna. Sem pa zagotovo delovna in vztrajna, tako kot pri cepljenju vrtnic doma in pri stricu Cirilu ter na treningu odbojke v mladosti. Kljub temu ali ravno zaradi tega sem nanj zelo ponosna.

Delo te najbolj izpolnjuje, če te veseli, ko čutiš željo da bi prav to rad delal. Prav tako je pomembno da ohraniš prvobitno radovednost in vedoželjnost. Kot pravi geslo Mini univerze v Mariboru »Radovednost je avtocesta do znanja«. Pri svojem delu čutim tisto pristno strast in izziv poti v neznano, ko se sprašujem, kako in kam bo pripeljala neka ideja ali raziskovalni problem, kako jo ali ga bom reševala, kakšna bo izvedba in kakšen bo rezultat. Kako se bo nek rastlinski organizem odzival v spremenjenih pogojih, okoliščinah in razmerah. Da, sem radovedna. Rada imam izzive. Rada delam in sem vztrajna. Zato sem zagotovo srečen človek!

 

Zagotovo vsega tega ne bi bilo brez sodelovanja. Najprej sodelovanja z mentorji, nato  s sodelavci v službi in izven nje. Imam veliko srečo, da sem obkrožena s pristno radovednimi in  vedoželjnimi sodelavci in študenti. Vsega tega tudi ne bilo tudi brez moje družine. Je moja opora in pristan, ki mi daje, jaz pa njej in brez nje ne bi bila to kar sem.

Zato bi bilo moje sporočilo raziskovalkam »Bodite radovedne, sledite izzivom, delajte to kar vas veseli, bodite svoje in najdite svojo pot ter ji vztrajno ter delovno sledite!«. Na svoji poti boste zagotovo naletele tudi na ovire. Prebrodite jih z optimizmom: »Kar te ne ubije te okrepi!«. Naj zaključim z besedami čudovite Naomi Osaka: »Ne mislim, da obstaja popolnoma prava pot skozi življenje, a sem vedno čutila, da človek, če gre naprej z dobrimi nameni, zmeraj najde svojo pot.« Tako boste zadovoljne in uspešne v življenju in raziskovanju.

prof. dr. Jana Ambrožič-Dolinšek


asist. dr. Tina Kegl

29-letna Tina Kegl je zaposlena kot raziskovalka in asistentka z doktoratom v Laboratoriju za procesno sistemsko tehniko in trajnostni razvoj na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. V okviru svojega znanstveno-raziskovalnega dela se ukvarja z modeliranjem in optimizacijo procesov na različnih področjih: obnovljivi viri energije, ravnanje z odpadki, nanotehnologija, anaerobna razgradnja, CCUS tehnologija ter napredna osmoza in membranska destilacija. Rezultati njenega dela so bili doslej objavljeni v prestižnih mednarodnih revijah, kar je dokaz, da njeno delo predstavlja aktualen in izviren prispevek k znanosti.

»Kakovost našega življenja je v veliki meri odvisna od dela, ki ga opravljamo. Iz lastnih izkušenj lahko potrdim, da je delo znanstvenice izredno raznoliko, zanimivo, zadovoljujoče in prinaša vedno nove izzive. Čeprav boš na svoji poti do znanstvenice naletela na številne ovire, nikoli ne odnehaj. Premagovanje ovir je namreč del učenja in osebne rasti. Vztrajnost, želja in volja te bodo pripeljale do uspeha. Bodi tudi ti ena izmed mnogih žensk, ki usmerjajo prihodnost s tem, da ustvarjajo pogoje za boljši jutri. Nikoli ne pozabi, da svet potrebuje znanost. Znanost pa potrebuje tebe, bodočo mlado znanstvenico.«

asist. dr. Tina Kegl

Pri izbiri študija je pomembno, da premislite o svojih močnih področjih, osebnemu zanimanju in željah in perspektivnosti področja karierne poti. Vse to in še veliko več je treba povezati v sprejemanje odločitve o študiju, ki pomembno vpliva na vašo prihodnost.

👉 Preberite uspešne zgodbe študentk in raziskovalk, ki jih najdete v naboru na moja.um.si.

👉 Raziščite študijske programe UM v prikazovalniku.


Oznake


Več novic

Zapri