Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Mednarodni dan Punce v IKT

​Leta 2011 je Mednarodna telekomunikacijska zveza (mednarodna organizacija, ki sestavlja in potrjuje standarde v telekomunikacijah in je bila ustanovljena leta 1865 v Parizu) razglasila mednarodni dan »Punce v IKT«. V 21. stoletju imajo dekleta in fanti enake možnosti za izbiro poklicne poti, še vedno pa obstaja miselnost, da obstajajo tipično moški in tipično ženski poklici.

Punce_v_ITK_FB

Zato dan Punce v IKT spodbuja dekleta, naj svojo poklicno pot začrtajo na podlagi osebnih interesov in talenta, ne pa na podlagi stereotipov. Spodbuja zanimanje deklet za tehnologijo, računalništvo, nove komunikacijske medije in inženiring, ponuja jim priložnosti za navezovanje stikov za prihodnjo kariero in jih navdihuje za vodilne položaje.

Tema dneva Punce v IKT v letu 2022 je »dostopnost in varnost«, saj dekleta in ženske, ki ne morejo dostopati do interneta ali se na spletu ne počutijo varne, ne morejo razviti potrebnih digitalnih veščin in sodelovati v digitalnem okolju. To pa vpliva na njihovo poklicno pot in izobraževanje na področju STEM, ki združuje naravoslovje, tehnologijo, inženirstvo in matematiko.

Univerza v Mariboru stremi k enakosti med spoloma, še posebej pa spodbuja dekleta k vpisu na študijske programe, ki so »netipično ženski«. Aktivnosti na tem področju se kažejo v vsakoletnem večjem vpisu študentk v študijske programe IKT. 

Kaj sta o položaju punc v IKT povedali študentki študijskega programa 2. stopnje Informatika in tehnologije komuniciranja s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru?

»Kot dekle, ki prihaja iz družine učiteljic, sem vedno mislila, da se bom odločila za poklic učiteljice. Vendar me je v gimnaziji pri predmetu Informatika profesor navdušil za študij s področja IKT. Zaradi njega sem svojo ljubezen do računalnikov še bolj poglobila in se odločila za to študijsko smer. Študij sem začela brez posebnega znanja in sedaj kot študentka magistrskega študija ne obžalujem svoje odločitve. V študiju me je najbolj pritegnila informacijska varnost. Je zelo pomembna usmeritev na področju IKT, saj je zaščita sistemov in podatkov potrebna povsod. Med študijem nisem nikoli zaznala večjih razlik med fanti in puncami. V začetku študija se je sicer poznalo, da je več fantov prišlo iz računalniških srednjih šol, kar je bil tudi razlog, da se je večina fantov lažje spopadala s programskimi problemi, kakor dekleta. Menim tudi, da se asistentke in asistenti trudijo, da študentov ne obravnavajo glede na spol, ampak glede na njihovo znanje. IKT je stroka, kjer prevladujejo fanti, zato se moramo dekleta bolj truditi, da si »zagotovimo svoj položaj«. Zaradi tega postanemo veliko bolj spretne, premišljene in analitične od fantov, saj se trudimo za stroko, ki nam je pri srcu. Menim, da bi že v osnovni šoli morali začeti spodbujati punce v IKT, saj bi se jih tako več odločilo za ta študij. Najlažje je to doseči z organiziranjem zabavnih delavnic, prilagojenih otrokom, kjer primarno spodbujamo dekleta, da se odločajo za IKT poklice.«Nika Jeršič
»Odločitev za študij s področja IKT se je začela razvijati že v srednji šoli, kjer sem se usmerila v bolj naravoslovno-matematično smer, veselilo pa me je tudi programiranje. Pri izbiri študijskega programa na FERI sem opazila, da ima program Informatika in tehnologije komuniciranja izjemno dobro ravnovesje med tem, kar sem si želela, kar je v gospodarstvu zelo zaželeno, pa tudi kreativnim izražanjem skozi različne projekte, delavnice itd. Iz lastnih izkušenj opažam, da med puncami in fanti pri študiju ni razlike. Prav tako med nami ne delajo razlik zaposleni. V našem razredu so bili tako študenti, ki so obiskovali računalniške šole, kot tudi taki, ki niso imeli predznanja s tega področja. Ne glede na spol so se nekateri morali bolj potruditi, da so med študijem nadoknadili zaostanek. Menim, da smo punce po naravi zelo ustvarjalne, profesionalne in se trudimo, da dosežemo svoje cilje. Verjamem, da čeprav smo manjšina, imamo ogromen potencial in v naših rokah je, da ga izkoristimo. Zato bi punce bilo potrebno že v osnovni in srednji šoli spodbujati, da se odločijo za študij s področja IKT, saj IKT postaja vedno večji del in vedno večja potreba našega vsakdana.«Vasilka Saklamaeva

Kategorije

Datum

  • 26. Apr 2022

Deli z drugimi

Več novic

Zapri