Konzorcij projekta oooZnanost! vabi raziskovalce k sodelovanju v študiji o vlogi znanosti in raziskovalcev v družbi
Univerza v Mariboru vabi raziskovalce vseh kariernih stopenj k sodelovanju v študiji, ki naslavlja ključna vprašanja o zaznavi znanosti, raziskovalnega dela in vlogi raziskovalcev v družbi. Študija poteka v okviru projekta oooZnanost!, ki je financiran iz ukrepov Obzorje Evropa, MSCA in občani - Evropska noč raziskovalcev in raziskovalci v šolah.
Evropska noč raziskovalcev je vseevropski dogodek z namenom približati znanstveno raziskovanje splošni javnosti. Gre za znanstveni festival, kjer raziskovalci javnosti predstavijo raznolikost znanosti in njenega učinka na vsakodnevno življenje državljanov. Cilj festivala je med drugim tudi spodbuditi zanimanje za poklic raziskovalca, še posebej med mladimi. Evropsko noč raziskovalcev obišče letno več kot milijon obiskovalcev v državah članicah Evropske Unije in tistih, povezanih s programom Obzorje Evropa. Od leta 2022 Evropska noč raziskovalcev spodbuja tudi dejavnosti raziskovalcev na šolah skozi vse leto. S prihodom vrhunskih raziskovalcev v šole bo učiteljem in učencem omogočila, da z njimi sodelujejo pri obravnavi pomembnih tem, s katerimi se sooča naša družba.
Namen študije v nadaljevanju je ugotoviti, kako raziskovalci v Sloveniji dojemajo znanost in svoje delo, vlogo in pomena znanosti ter raziskovalnega dela pri omejevanju širjenja lažnih novic ter krepitev znanj in veščin za prepoznavanje lažnih novic in zanesljivih informacij, zlasti med mladimi. Eden od namenov študije je ugotoviti tudi mnenje raziskovalcev o tem, kako premostiti vrzeli med raziskavami in javnostjo s povečanjem ozaveščenosti o raziskavah in inovacijski dejavnosti. Želimo izvedeti, kaj menite, kako povečati prepoznavnost znanosti in raziskovalnega izobraževanja v javnosti ter kako spodbuditi tesnejši odnos med raziskovalci in skupnostjo, v kateri delujejo.
Vabimo vas, da z nami delite svoje mnenje o pomenu znanosti in raziskovanja, o samopodobi in vključenosti raziskovalcev v skupnost, kjer delajo ter o vplivu znanosti na pojav lažnih novic. Vaše sodelovanje je prostovoljno, zagotavljamo pa vam tudi anonimnost odgovorov. Rezultati bodo objavljeni samo v zbirni obliki, tako da vaših odgovorov ne bo mogoče razbrati.
Za vsa vprašanja in pojasnila glede raziskave vam je na voljo prof. dr. Branko Lobnikar (branko.lobnikar@um.si), ki je v okviru projekta oooZnanost! odgovoren za izvedbo te študije.