VSE NOVICE

• 28. Avg 2023

Končana 3. poletna šola akademske integritete

Na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko je od 21. do 25. avgusta potekala 3. poletna šola akademske integritete.

summer school 1

Poletna šola je bila izvedena v okviru  Erasmus+ projekta z naslovom Facing Academic Integrity Threats (FAITH ). Več informacij o poletni šoli najdete na http://enai-summerschool2023.um.si/. Na tem spletnem naslovu bodo objavljene prosojnice ter videoposnetki predavanj in delavnic. Glavne teme so bile raziskovalna integriteta, upravljanje podatkov, kršitve akademske in raziskovalne integritete, plagiatorstvo, pogodbeno goljufanje, akademsko pisanje, etično objavljanje in razširjanje, politika akademske integritete ter akademska integriteta pri uporabi orodij umetne inteligence.

V ponedeljek 21. 8. so se udeleženci poletne šole osredotočili na uporabo orodij umetne inteligence v povezavi z akademsko integriteto. V torek 22. 8. so obravnavali teme, ki so vezane na plagiatorstvo, pogodbeno goljufanje (pisanje nalog študentom ali pisanje člankov raziskovalcev s strani tretjih oseb) in predstavili portal za pomoč žrtvam kršitev akademske integritete. V sredo, 23.8., so predavatelji predstavili kako se lotiti implementacije ustrezne politike na področju akademske in raziskovalne integritete. V četrtek 24. 8. so se udeleženci poletne šole spoznali z načeli etičnega objavljanja in razširjanja rezultatov raziskav ter z akademskim pisanjem, ki je v skladu z načeli akademske integritete. V petek 25. 8. pa so spoznali odgovore na vprašanja, ki so vezana na etičnost raziskav ter upravljanje s podatki. V sredo 23, 8. so predavatelji in študenti obiskali Inštitut informacijskih znanosti, kjer so jim zaposleni na tem inštitutu predstavili s čim se ukvarjajo. Poudarek je bil na predstavitvi super računalnika Vega, ki je največji super računalnik v Sloveniji.

Poletno šolo je obiskovalo 18 študentov iz Češke, Gruzije, Turčije in Slovenije, ki so poslušali predavanja v živo ali preko videokonference. Na poletni šoli je predavalo 12 predavateljev iz Velike Britanije, Češke, Nemčije, Turčije in Slovenije. Na poletni šoli sta aktivno sodelovali tudi dve članici projekta FAITH iz Portugalske. Prijavljenih je bilo tudi 83 virtualnih udeležencev (41 iz Slovenije, devet iz Ukrajine, osem iz Gruzije, šest iz Kazahstana, šest iz Omana, trije iz Latvije, trije iz Kanade, dva iz Romunije, eden iz Angole, eden iz Egipta, eden iz Irske in eden iz Indije in eden iz Velike Britanije), ki so poslušali predavanja in delavnice preko videokonference.

• 28. Avg 2023