VSE NOVICE

• 10. Nov 2021

Članek raziskovalcev UM v reviji Physics of Life Reviews najbolj citirano delo v zadnjih letih

​Člani Inštituta za fiziologijo in Katedre za biofiziko Medicinske fakultete Univerze v Mariboru so v sodelovanju z Fakulteto za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru in Medicinsko univerzo na Dunaju v letu 2018 objavili članek v prestižni revijiPhysics of Life Reviews (IF>10) z naslovomNetwork science of biological systems at different scales: a review.  Gre za revijo, ki sodi v skupino objav A´´ in se v zadnjih petih letih uvršča na mestih 1-3 med vsemi revijami področja.

V relativno kratkem času od objave je članek zbral 240 citatov in je za to obdobje najbolj citiran članek v tej reviji.

Avtorji so v članku izpostavili, kako se lahko sodobni metodološki pristopi, ki temeljijo na teoriji kompleksnih mrež, uporabijo za proučevanje različnih bioloških sistemov. Poseben poudarek so namenili uporabi mrežnih pristopov za vrednotenje medcelične povezanosti med celicami beta v Langerhansovih otočkih, kjer veljajo avtorji za ene izmed pionirjev.

Soavtorji članka:Inštitut za fiziologijo in Katedra za biofiziko Medicinske fakultete UM (doc. dr. Marko Gosak, doc. dr. Jurij Dolenšek, prof. dr. Marko Marhl, izr. prof. dr. Andraž Stožer),Fakulteta za naravoslovje in matematiko UM (doc. dr. Rene Markovič, prof. dr. Matjaž Perc),Medicinska Univerza na Dunaju (prof. dr. Marjan Slak Rupnik).​

• 10. Nov 2021