Apel deležnikom okolja k sodelovanju pri razvoju mikrodokazil in klasifikacije kompetenc

18. aprila 2024 je v okviru Evropskega leta spretnosti potekala konferenca z naslovom Kompetence za trg dela in mikrodokazila, ki jo je organiziral Zavod RS za zaposlovanje.

ARIM 5

Na konferenci je sodeloval doc. dr. Boštjan Vlaovič, vodja NOO projekta Agilni razvoj izobraževanj in mikrodokazil Univerze v Mariboru, med drugimi pa tudi predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.

Doc. dr. Boštjan Vlaovič je izpostavil potencial razvoja klasifikacije kompetenc. Njihova  integracija v sistem upravljanja s kurikulom zagotavlja strukturiran okvir za usklajevanje krajših izobraževanj za podelitev mikrodokazil s potrebami trga dela. V današnji hitro spreminjajoči in razvijajoči se družbi postaja ta vidik vse pomembnejši. Medtem, ko se med drugimi soočamo z izzivi digitalnega in zelenega prehoda, je ključnega pomena, da posameznike opremimo s potrebnimi kompetencami, da uspejo na trgu dela in pomembno prispevajo k razvoju družbe.

Mikrodokazila ponujajo obetaven odgovor na tovrstno vrzel. Doc. dr. Boštjan Vlaovič je udeležencem predstavil Smernice za razvoj mikrodokazil na Univerzi v Mariboru, iz katerih izhaja, da mikrodokazilo pomeni zapis učnih izidov, ki jih je učeči se pridobil na podlagi izobraževanja manjšega obsega. Ti učni izidi bodo ocenjeni na podlagi preglednih in jasno opredeljenih meril, zapisanih v učnem načrtu krajšega izobraževanja v skladu s Pravilnikom o preverjanju in ocenjevanju znanja na Univerzi v Mariboru. Poudaril je, da lahko z jasnim opredeljevanjem učnih izidov in zanko kakovosti, mikrodokazila posameznikom omogočijo, da pokažejo svoje kompetence na konkreten in merljiv način. Da pa bodo mikrodokazila vzdržna, je apeliral na vse deležnike okolja k povezovanju in sodelovanju pri gradnji sistema mikrodokazil in razvoju klasifikacije kompetenc.

Logotipi NOO v vrstici