ZGODBE

• 9. Dec 2021

Moja glasbena izmenjava na kraljevi Akademiji na Danskem

Sem Janja Podgrajšek, študentka glasbene pedagogike na Pedagoški fakulteti Maribor. Moja izmenjava se je začela 20. avgusta 2018 na Danskem, v drugem največjem mestu Aarhus- Royal Academy of Music Aarhus. Za Dansko sem se odločila zato, ker sem slišala, da je šolstvo in pedagoški sistem v Skandinaviji eno izmed najbolj razvitih na svetu.

Izzivi so se pojavili že pred samo izmenjavo. Ker sem študentka glasbe, pri nas poteka prijava na izmenjavo malenkost drugače- narediti sem morala sprejemni izpit nadarjenosti. Sprejemni izpiti pa potekajo tako, da pošlješ posnetek igranja na instrument ali zapeto skladbo. Poleg tega pa je moja gostujoča fakulteta zahtevala še priporočilno pismo enega izmed profesorjev. Glede iskanja namestitve v obdobju izmenjave nisem imela problemov, saj mi je gostujoča fakulteta že pred samim prihodom uredila stanovanje. Vsak študent Erasmus izmenjave je imel tudi tako imenovanega mentorja, kateri te je pričakal na destinaciji, kamor si prišel. Pospremil te je tudi do stanovanja in ti prijazno razkazal mesto in šolo.

Kar se tiče šole sem bila zelo pozitivno presenečena, saj je šola v primerjavi z Slovenijo veliko bolj opremljena. Vsaka soba ima zelo dober klavir, bobne,profesionalne zvočnike in še marsikaj drugega. Na študentskih karticah smo imeli tudi vgrajen čip, s katerim smo lahko odpirali vhodna vrata šole, vadnice ter sobe. Na šoli smo imeli tudi hladilnik, kuhinjo, mizo in stole. Poleg tega smo imeli študentje tudi posebno sobo, v kateri smo se lahko družili s sošolci na kavčih in igrali namizni nogomet, ter druge družabne igre. Vstop v šolo nam je bil omogočen 24 ur na dan, vsak dan.

Glede samih predmetov sem bila izjemno navdušena, saj so predavanja naravnana izjemno praktično. Veliko smo ustvarjali na Sibelius programu, veliko smo dirigirali, peli, plesali. Imeli smo izjemne možnosti za napredovanje in izpopolnjevanje svojih kompetenc. V knjižnici smo dobili ogromno notnega gradiva, ki smo ga lahko uporabili pri samem pouku in za življenje. Največji šok je bilo zame osebno predavanje v angleščini in pri določenih predmetih celo v danščini. Prvi mesec mi je bilo izredno težko, saj sem hodila domov zelo utrujena. S časoma sem se navadila tudi na danščino.

Izmenjava mi je dala ne samo ogromno znanja, ampak tudi veliko življenjskih izkušenj. Enostavno ko greš v tujo državo, moraš znati zaplavati. Postala sem osebnostno zrelejša in tudi veliko bolj samostojna. Samo življenje je bilo zelo pozitivno. Vsi smo se podpirali, si stali ob strani in bili družina, kar dostikrat ne morem reči, da je tako v Sloveniji. Stkali smo zelo dobra prijateljstva iz celega sveta. Tudi kulturno sem zrastla. Aarhus je internacionalno mesto, z veliko različnih ljudi, ver in kultur. Ljudje so zelo spoštljivi in strpni. Včasih sem doživela tudi kakšen hladen tuš z grdim pogledom, ker sem ljudi ogovorila angleško in ne dansko. Večinoma pa vsi ljudje govorijo angleško in so zelo prijazni, a hkrati tudi malo hladnejši.

Velik izziv mi je bilo tudi preživljanje zime. Velik šok so mi bili kratki dnevi in dolge noči. Tudi ljudje so bili veliko bolj slabe volje in nečimrni. Ko so se začeli spomladi lepši dnevi, so tudi ljudje bili bolj veseli.  Z šolo smo obiskali v sklopu izmenjave tudi dve državi. Prvo smo obiskali že septembra in sicer Norveška, mesto Stavanger in aprila v Latvijo, v glavno mesto Riga. Vso pot in žepnino nam je financirala šola. V sklopu semestra smo študentje imeli veliko projektnih tednov, ki smo jih na koncu predstavili s koncerti ali seminarji. Imela sem tudi praktično usposabljanje za starejše ljudi in otroke.

Ko poslušam druge študente, ki so bili na izmenjavah, in ko so govorili, da je Erasmus izmenjava nekaj nepozabnega, sem mislila, da vsi nekako pretiravajo. Pa ni res. Erasmus izmenjava je res posebno doživetje, katero si bom zapomnila za celo življenje. Če bi lahko pogledala v preteklost, bi vse še enkrat ponovila. Dobila sem ogromno pridobljenega znanja v svoji stroki in v tujem jeziku, ter kar je najpomembnejše: dobila sem prijatelje za celo življenje.

Janja Podgrajšek
Pedagoška fakulteta Maribor