Univerza v Mariboru se je tudi letos uvrstila na Timesovo lestvico World University Rankings by subject 2023

Univerza v Mariboru je v letu 2023 uvrščena z 10 znanstvenimi področji na Timesovi lestvici.

Times

Univerza v Mariboru se je za leto 2023 uvrstila na področju umetnosti in družboslovja v skupino 601+. Letos je bilo v vključenih 691 univerz, v primerjavi s 663 lani.

Na področju ekonomije in poslovnih ved se je UM uvrstila v skupino 801+ (ohranila rezultat). Letos je bilo v vključenih 909 univerz, v primerjavi z 870 lani.

Na področju medicine in zdravstvenih ved se je UM uvrstila v skupino 601-800 (ohranila rezultat). Letos je bilo v vključenih 1059 univerz, v primerjavi s 1001 lani.

Na področju računalništva in informatike v skupino 801-1000. Letos je bilo v vključenih 1027 univerz, v primerjavi z 974 lani.

Na področju vzgoje in izobraževanja je ohranila rezultat od lani in je uvrščena v skupino 601+. Letos je bilo vključenih 703 univerz, v primerjavi s 655 lani.

Na področju tehnike se je Univerza v Mariboru uvrstila v skupino 1001+. Letos je bilo v vključenih 1374 univerz, v primerjavi s 1306 lani.

Na področju uporabnih ved (biologija, kmetijstvo, biosistemske vede) se je Univerza v Mariboru uvrstila v skupino 601-800 in je ohranila skupino. Letos je bilo v vključenih 1059 univerz, v primerjavi s 1017 lani.

Na področju naravoslovnih ved se je Univerza v Mariboru uvrstila v skupino 801-1000 in je ohranila skupino. Letos je bilo v vključenih 1370 univerz, v primerjavi s 1307 lani.

Na področju psihologije se je Univerza v Mariboru uvrstila v skupino 401-500. Letos je bilo v vključenih 621 univerz, v primerjavi s 600 lani.

Na področju družbenih ved se je Univerza v Mariboru uvrstila v skupino 601-800. Letos je bilo v vključenih 997 univerz, v primerjavi s 941 lani.

Times Higher Education (THE) svetovna lestvica je edina, ki presoja univerze, v vseh njihovih glavnih nalogah: poučevanje, raziskave, prenos znanja in mednarodni vidik. Uporabljajo 13 skrbno umerjenih kazalnikov uspešnosti, da zagotovijo čim bolj celovite in uravnotežene primerjave, ki jim zaupajo študenti, akademiki, vodje univerz, industrija in vlade. Kazalniki uspešnosti so razvrščeni v pet področij: poučevanje (učno okolje); raziskave (obseg, dohodek in ugled); citati (vpliv na raziskave); Mednarodni obeti (osebje, študenti in raziskave); in industrijski dohodek (prenos znanja).

Glede na najnovejše podatke Times Higher Education World University Rankings je v rangiranje udeleženih vedno več raznolikih univerz in držav, ki se vse odlikujejo v izbranih disciplinah, vendar je težje kot kdaj koli prej tekmovati z elito univerz, ki domujejo v Združenem kraljestvu in ZDA. Število ozemelj, zastopanih v prvih 10 od 11 predmetnih razvrstitev, se je v petih letih povečalo s pet na osem, pri čemer so se Avstralija, Kitajska in Singapur pridružile Kanadi, Švici, Hongkongu, Združenemu kraljestvu in ZDA v zadnjih objavljenih tabelah. Predmetne lestvice zajemajo umetnost in humanistiko; poslovne vede in ekonomijo; medicino in zdravstvene vede; Računalništvo; izobraževanje; tehniko; pravo; znanosti o življenju; fizikalne vede; psihologija; in družbene vede.

Rezultati Timesove lestvice potrjujejo, da je Univerza v Mariboru kvalitetna visokošolska institucija, ki se redno uvršča med 1.000 najboljših univerz na svetu. Podrobnejši podatki o uvrstitvah univerz in metodologija razvrščanja sta opisana na spletnih straneh Timesa.

Dodatne informacije:

Univerza v Mariboru

Oddelek za razvoj in študentske zadeve

E-pošta: kakovost@um.si