Univerza v Mariboru med prvimi podpisnicami Barcelonske deklaracije

Na Univerzi v Mariboru je potekala 10. redna seje Senata Univerze v Mariboru, na kateri je rektor senatorje seznanil s tekočimi aktivnostmi vodstva, med drugim tudi o tem, da je Univerza v Mariboru med prvimi podpisnicami Barcelonske deklaracije. Gre za deklaracijo o odprtih raziskovalnih informacijah, ki odprtost informacij o izvajanju in komuniciranju raziskav postavlja za novo normo.

Stavb_rektorat_19

Več kot 30. mednarodnih organizacij, med njimi tudi Univerza v Mariboru, je prepoznalo potrebo, da se mora področje raziskovalnih informacij temeljito spremeniti, saj odločanje v znanosti prepogosto temelji na zaprtih raziskovalnih informacijah znotraj lastniških infrastruktur v upravljanju ponudnikov, ki strogo omejujejo uporabo oz. ponovno uporabo raziskovalnih informacij. Deklaracijo je pripravila skupina več kot 25 strokovnjakov, ki se ukvarjajo z raziskovalnimi informacijami v okviru organizacij, ki izvajajo, financirajo in ocenjujejo znanstvenoraziskovalno dejavnost, ter organizacij, ki zagotavljajo raziskovalno informacijsko infrastrukturo.

V nadaljevanju je bilo na seji predstavljeno tudi Poročilo o doseganju ciljev stabilnega financiranja znanstvenoraziskovalne dejavnosti UM za preteklo leto, katerega je Univerza v Mariboru dolžna posredovati Javni agenciji za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS. Zadani cilji, kot so doseganje znanstvene odličnosti, prizadevanje za stabilno financiranje, krepitev zmogljivosti in infrastrukture za razvoj odličnosti, skrb za razvoj človeških virov, odprta znanost…., so bili doseženi, tako da je senat po krajši predstavitvi poročilo soglasno potrdil.

Senatorji so potrdili še spremembe študijskih programov in poročila o izvedbi notranjih programskih evalvacij izbranih študijskih programov na Filozofski fakulteti ter sprejeli navodila za izdajo dvojnika diplome UM. Potrdili so dva predloga poletne šole. Ob koncu pa so še potrdili doktorske teme, podali predhodna soglasja za izvolitev v nazive visokošolskih učiteljev in visokošolskih sodelavcev ter izvolili rednega profesorja UM.

• 24. Apr 2024