VSE NOVICE

• 13. Okt 2020

Skupina raziskovalcev Fakultete za strojništvo prejela priznanje GZS Zbornice osrednjeslovenske regije za inovacijo

Skupina raziskovalcev iz Katedre za energetsko procesno in okoljsko inženirstvo, Fakultete za strojništvo UM pod vodstvom prof. dr. Matjaža Hriberška, prof. dr. Jure Ravnik, doc.  dr. Matjaž Ramšak, doc. dr. Matej Zadravec in doc. dr. Jurij Iljaž, je skupaj s strokovnjaki podjetja LEK, oddelek Razvoj bioloških zdravil Mengeš, prejela priznanje GZS Zborn​ice osrednjeslovenske regije za inovacijo Modeliranje in simulacija procesa liofilizacije za biološke učinkovine. Inovacija je plod večletnega sodelovanja med podjetjem LEK in Fakulteto za strojništvo UM, Katedre za energetsko in procesno inženirstvo.

Modeliranje in simulacija procesa liofilizacije je najsodobnejši pristop k razvoju procesa liofilizacije, ki omogoča višjo raven pristopa kakovosti po zasnovi. Temelji na razumevanju procesa, zmanjšanju stroškov in napak pri prenosu tehnologije na večjo skalo. Večino eksperimentalnega dela, ki zahteva večjo porabo aktivne učinkovine in časa (do 20 eksperimentov/liofilizator), nadomestijo računalniške simulacije, ki  izračunajo optimalno delovno območje procesa,  izračun pa se preverja le z 1-3 eksperimenti/liofilizator, ki potrdijo napovedno moč modela.

• 13. Okt 2020