Znanost in raziskovalni duh proti SARS-CoV-2
Datum objave: 10. 04. 2020
Na Univerzi v Mariboru v trenutnem kriznem obdobju pomagamo po svojih najboljših močeh, tako da ob zagotavljanju potrebne opreme, infrastrukture, pomoči zaposlenih, ponudimo tudi svoje znanje. Slednje je še posebej nujno v času pandemije na področju zdravstva, kjer so zaradi pomanjkanja zaščitne opreme za zdravstvene delavce, potrebne hitre in učinkovite rešitve. Tako so raziskovalci Univerze v Mariboru pripravili prilagoditev podvodne celo-obrazne maske za uporabo v medicinske namene. V sodelovanju s podjetji Margento R&D d.o.o., ROTO d.o.o., SINE d.o.o. ter Univerzitetnim kliničnim centrom Maribor in Slovensko vojsko, so izdelali prototip zaščitne maske in zaščitnega vizirja, za katere posamezne sestavne dele sedaj pospešeno tiskajo na posameznih fakultetah s 3D tiskalniki. Prototipe mask in vizirjev so že predali v testiranje in oceno ekipi Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ki podaja raziskovalcem Univerze v Mariboru povratno informacijo o uporabniški izkušnji.

V nekaj dneh se je na podlagi originalne zamisli, ki izhaja iz Češke, projekt realiziral tudi v Sloveniji. Gre za predelavo potapljaških mask, na katere se namesti ustrezni prilagoditveni adapter in klasični zaščitni filter, ki ga uporablja tudi slovenska vojska. Prednost teh mask je, da se lahko razkužujejo/čistijo, zaščitni filtri se enostavno odvijejo in se skladno z navodili proizvajalca zamenjajo. V analizi zaščitnih filtrov je bilo ugotovljeno, da se le-ti lahko dezinficirajo pri temperaturi nad 60 °C, kar omogoča večkratno uporabo in optimira stroške uporabe opreme. Filter določenih proizvajalcev ima predvideno uporabo tudi do 30 dni. Celotna maska tehta 900 g s težjo izvedbo (vojaško) zaščitnega filtra, ki se lahko nadomesti s tanjšim filtrom, katere skupna masa se nato zmanjša pod 700 g.

Idej za optimizacijo že predlaganih rešitev in zasnove povsem novih komponent zaščitne opreme je veliko.

Tako so sodelujoči na projektu, ki smo ga na Univerzi v Mariboru poimenovali »Raziskovalci in podjetniki z roko v roki proti SARS-CoV-2«, dne 7. aprila Univerzitetnemu kliničnemu centru Maribor že predali prvi paket opreme v testiranje.

​​​

BK300441.JPG

Maska s filtrom

filter.jpg

Uporaba tanjšega filtra dodatno zmanjša težo maske.

BK300435.JPG

Na testiranju je tudi vizir za obrazno zaščito.

​Vizir je prilagojen zahtevam/spremembam podanim s strani osebja UKC MB iz prvega testa (razširjen obrazni ščit/folija in dograjena ušesa za snemanje ščita). Uporaba vizirjev, ki so po sterilizaciji primerni za ponovno rabo,  lahko zelo zmanjša potrebo po zamenjavi obraznih mask, zato je njihova uporaba zelo smiselna tudi v domovih starejših občanov, za delavce civilne zaščite in v vseh okoljih, kjer obstaja nevarnost neposredne izpostavljenosti virusu.

Za sodelovanje in dosedanjo realizacijo projekta gre zahvala sodelujočim:

• Jože Hebar, doc. dr. Dalibor Igrec in doc. dr. Amor Chowdhury, zunanji sodelavci Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru,
  • izr. prof. dr. Gorazd Hren in Marko Pezdevšek, modeliranje in 3D tiskanje v okviru laboratorija CADER, Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru,
  • izr. prof. dr. Sebastijan Seme, prodekan za raziskovalno dejavnost, Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru,
  • prof. dr. Tone Lerher in Jakob Marolt, izvedba 3D tiskanja v okviru Laboratorija za kognitivne sisteme, Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru,
  • izr. prof. dr. Tomaž Kramberger, prodekan za znanstveno-raziskovalno dejavnost, Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru,
  • prof. dr. Maja Rupnik, prof. dr. Uroš Potočnik, razkuževanje zaščitne opreme, Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru,
  • prof. Željko Knez in prof. dr. Peter Krajnc, razkuževanje zaščitne opreme, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo,
  • Danilo Majcen, prevod navodil za uporabo zaščitne opreme, rektorat Univerze v Mariboru.

Kontaktna oseba projekta:

prof. dr. Miralem Hadžiselimović, prorektor za infrastrukturo Univerze v Mariboru (miralem.h@um.si​)