Univerzitetna založba je v juliju 2019 izdala 5 publikacij

FILOZOFSKA FAKULTETA

Grundlagen der Semantik

DR. ALJA LIPAVIC OŠTIR

Univerzitetni učbenik prinaša osnovne vsebine s področja jezikoslovne semantike za študente nemškega jezika. Posamezna poglavja je možno obravnavati pri različnih predmetih študija jezikoslovja ali drugih področij. Učbenik predstavlja osnovne pojme in semantiko jezikovnih znakov po posameznih jezikovnih ravneh. Vsi pojmi so ustrezno ilustrirani in pospremljeni z nalogami. Te prinašajo primere iz različnih jezikov. Učbenik se ne opredeljuje za določene teorije v semantiki, ampak prinaša osnovne informacije ter napotke za nadaljnji študij. Struktura učbenika je prilagojena jezikovnemu sistemu, obenem pa prinaša tudi obravnavo nekaterih študij primerov (semantika samostalnikov v primerjavi s pridevnikom ter skladenjske intepretacije semantike rodilnika).

Publikacija je na voljo v e-izdaji brezplačno.

POVEZAVA: http://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/403

MEDICINSKA FAKULTETA

​Portreti visokošolskih učiteljev zaslužnih za nastanek Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, habilitiranih do leta 2002 in zaposlenih v Splošni bolnišnici Maribor: Tempus fugit

DR. IVAN KRAJNC (ur.)

Ustanovitev Medicinske fakultete Univerze v Mariboru (MF UM) leta 2003 ne bi bila možna brez številnih visokošolskih učiteljev in učiteljic iz nekdanje Splošne bolnišnice Maribor (SB MB), sedanjega Univerzitetnega kliničnega centra Maribor (UKC MB), ki so bili habilitirani do leta 2002 in so vizionarsko orali znanstveno in pedagoško pot v Mariboru. Zato je pričujoča knjiga posvečena prav njim, saj je njihov prispevek k razvoju zdravstva v Mariboru izjemnega pomena.

V letih nastajanja fakultete smo se obrnili na ugledne in svetovno priznane domače in tuje strokovnjake, vrhunske profesorje in akademike, ki so zastavili svojo čast in dobro ime za zgodovinski projekt nastanka fakultete. Najvidnejšim med njimi smo po sklepu Senata Medicinske fakultete Univerze v Mariboru podelili častni naziv Zaslužni gostujoči profesor Medicinske fakultete Univerze v Mariboru.

V preteklih letih smo uspešno speljali številne projekte: odprtje Inštituta za anatomijo, histologijo in embriologijo, Inštituta za fiziologijo, Laboratorijskega centra, Simulacijskega centra, selitev fakultete v novogradnjo na Taborskem nabrežju. Z novimi prostori smo pridobili izjemne pogoje za pedagoško in raziskovalno delo. Pred nami so že novi projekti: pripravljeni so študijski programi Dentalna medicina, Farmacija in Splošna medicina v angleškem jeziku. To so projekti za sedanjost in za prihodnost Medicinske fakultete Univerze v Mariboru.

Pregovor pravi, da ni sedanjosti in prihodnosti brez preteklosti. In spoštovanje preteklosti je tudi zagotovilo, da imamo prihodnost. S to knjigo se vsem našim učiteljem, ki so delovali v Splošni bolnišnici Maribor, še enkrat zahvaljujemo in ostala bo kot opomnik našim zanamcem.

Publikacija je na voljo v e-izdaji in tiskani izdaji brezplačno.

POVEZAVA: http://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/411

plevel.jpg

FAKULTETA ZA KMETIJSTVO IN BIOSISTEMSKE VEDE​

Vpliv plevelov na rast, razvoj in kakovost hmelja

DR. ANDREJ SIMONČIČ

V petletni raziskavi na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu je bil preučevan vpliv zastopanosti različnih plevelnih vrst na rast hmelja ter količino in kakovost pridelka. V poljskih poskusih je bila opravljena raziskava vpliva vrste in števila plevelov ter časa trajanja zapleveljenosti na količino in kakovost pridelka ter razvoj hmelja. Iz rezultatov je razvidno, da enoletni pleveli v prvih dveh letih izvajanja poskusov ne glede na število in čas trajanja zapleveljenosti niso statistično značilno vplivali na količino in kakovost pridelka, medtem ko se je pozneje, z leti, negativen vpliv pri beli metliki in srhkodlakavem ščiru večal. Pri zapleveljenosti z večletnimi pleveli, kot so navadni gabez, topolistna kislica in njivski slak, so bili slabša rast ter manjši in manj kakovosten pridelek hmelja ugotovljeni že od drugega leta raziskave dalje. Pri triletnem preučevanju vpliva različnih načinov namakanja na razvoj plevela ter hmelja in posledično vpliva na pridelek hmelja je bilo ugotovljeno, da lahko različni načini namakanja vplivajo na razvoj plevela. Vendar pa kljub razlikam v masi plevela vpliv različnih sistemov namakanja na pridelek hmelja ni bil statistično značilen.

Publikacija je na voljo v e-izdaji brezplačno.

POVEZAVA: http://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/427

acta.jpg

FAKULTETA ZA GRADBENIŠTVO, PROEMTNO INŽENIRSTVO IN ARHITEKTURO

ACTA GEOTEHNICA SLOVENICA