Slovesnost inavguracije dekanice Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru
Datum objave: 9. 10. 2018

​Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru svoj dan fakultete praznuje 5. oktobra, ki je hkrati tudi dan učiteljev. Letošnje obeleževanje tega dne je bilo toliko bolj slovesno, saj je zajemalo simbolno dejanje, ki izhaja iz univerzitetne tradicije, inavguracijo dekanice Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, red. prof. dr. Milene Ivanuš Grmek.

inavguracija_2018_pigac_si_DSC_2879 (Small)-002.jpg

Foto: Marko Pigac​

Skladno z zapisnikom Volilne komisije Pedagoške fakultete UM o rezultatih volitev dekana Pedagoške fakultete UM je dne 20. 6. 2018 rektor Univerze v Mariboru, prof. dr. Zdravko Kačič, odločil, da se prof. dr. Mileno Ivanuš Grmek imenuje za dekanico Pedagoške fakultete UM, in sicer za obdobje od 6. 7. 2018 do 5. 7. 2022. ​

inavguracija_2018_pigac_si_DSC_2812 (Small).jpginavguracija_2018_pigac_si_DSC_2784 (Small).jpg

Foto: Marko Pigac

Slovesnost inavguracije je potekala 8. oktobra 2018 v amfiteatru na Pedagoški fakulteti UM. Insignije, znamenje dekanskih časti in odgovornosti, je novi dekanici nadela najstarejša senatorka Senata Pedagoške fakultete UM, red. prof. dr. Metka Kordigel Aberšek.

inavguracija_2018_pigac_si_DSC_2834 (Small).jpginavguracija_2018_pigac_si_DSC_2859 (Small).jpg

inavguracija_2018_pigac_si_DSC_2917 (Small).jpginavguracija_2018_pigac_si_DSC_2901 (Small).jpg

Foto: Marko Pigac

Na slovesnosti je bilo podeljenih sedem priznanj za najboljša zaključna dela študentov fakultete. Prav tako je bilo podeljeno priznanje Pedagoške fakultete UM za prispevke k dvigu kakovosti na področju organiziranosti in razvoju strokovnega področja, ki ga je prejela Judita Ladič, in Zahvalna listina Umetnostni galeriji Maribor za uspešno sodelovanje s Pedagoško fakulteto UM. Častno zahvalno listino Pedagoške fakultete UM, ki se podeljuje upokojenim profesorjem, ki so s svojim življenjskim delom ključno prispevali k razvoju področij, ki jih razvija Pedagoška fakulteta UM, in so z dosežki pri svojem delu izrazito izstopali, je prejel prof. Ludvik Pandur.

V okviru kulturnega programa je zazvenel dekliški pevski zbor Oddelka za glasbo Pedagoške fakultete UM, pod mentorstvom doc. dr. Tadeje Vulc. Študenti 1. in 2. letnika Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete UM pod mentorstvom red. prof. Samuela Grajfonerja pa so na fakultetnem razstavišču »Avla« pripravili razstavo izbranih grafičnih del in postavili veliko skupinsko grafiko. Izbrana grafična dela je v besedi predstavila dr. Mojca Puncer. Polona Stergar, absolventka magistrskega študija Slovenski jezik in književnost na Filozofski fakulteti UM ter študija Primerjalna književnosti in literarna teorija na Filozofski fakulteti UL, pa je interpretirala pesem Daneta Zajca Ko odletijo ptiči. Slednja se je navezovala na predstavljeno videodelo umetnice Ane Pečar, bivše študentke Oddelka za likovno umetnost na UM, z naslovom Bela etida črna ploskev ''White etude – black surface''.

inavguracija_2018_pigac_si_DSC_2825 (Small).jpginavguracija_2018_pigac_si_DSC_2926 (Small).jpg

Pedagoška fakulteta UM deluje že več kot 50 let. Izobražuje učitelje razrednega pouka, glasbe, likovne umetnosti ter inkluzivne pedagoge, vzgojitelje in športne trenerje. V okviru vseživljenjskega izobraževanja na fakulteti deluje tudi Center za pedagoško izobraževanje in strokovno izpopolnjevanje.

Odlično izobraževalno dejavnost fakultete spremlja znanstvenoraziskovalno in umetniško delo, ki študentom omogoča kakovosten vzgojno-izobraževalni proces. S povezovanjem izobraževalnega, raziskovalnega in umetniškega dela na področju vzgoje in izobraževanja fakulteta skrbi za razvoj pedagoških kadrov ter prispeva k razvoju strokovnih področij, znanstvenih disciplin in umetniških dejavnosti v nacionalnem in mednarodnem okolju. Pedagoška fakulteta UM se redno vključuje v nacionalne in mednarodne projekte, ki prispevajo k razvoju strok, zastopanih v študijskih programih.​