Evropska noč raziskovalcev 2018: Varni z znanostjo
Datum objave: 18. 07. 2018

​Konzorcijski partnerji Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer ter Zveza prijateljev mladine Maribor v okviru Evropske noči raziskovalcev 2018 razpisujejo nagradni natečaj z nazivom "Raziskovalec – varuh kulturne dediščine", ki je namenjen vsem vrtčevskim otrokom in učencem osnovnih ter srednjih šol v Sloveniji. Na ta način želijo spodbuditi mlade, da preko zanimivih tem razmišljajo o poklicu raziskovalca in da sodelujejo preko izrazne oblike, ki je njim najbolj blizu.​

Osrednji namen projekta "Varni z znanostjo" je popularizirati poklic raziskovalca, znanstvenika in ga približati širši javnosti, zlasti mladim. Projekt skozi vrsto aktivnosti ozavešča o družbeno pomembni vlogi raziskovalcev, znanosti in vplivu le-te na vsa področja človekovega delovanja. Obenem seznanja z vrsto evropskih pa tudi nacionalnih programov financiranja in drugih aktivnosti, namenjenih razvoju kariere raziskovalcev, raziskovalnemu delu, opremi in atraktivnim delovnim pogojem.

Osrednji dogodek je Evropska noč raziskovalcev, ki jo konzorcij Varni z znanostjo pripravlja v štirih krajih:

• Mariboru,
  • Ljutomeru,
  • Kopru in
  • Izoli.

Dogodek bo letos potekal v petek, 28. septembra 2018, prihodnje leto pa se ga boste lahko udeležili v petek, 27. septembra 2019. Dogodek je privlačen za vse, ki jih zanima, “kako deluje” in kaj znanost pomeni za naša življenja. Je izjemna priložnost zlasti za mlade, saj jim pomaga spoznati različne vidike atraktivnega poklica raziskovalca, ki odpira vrsto kariernih možnosti. Ne nazadnje je tudi priložnost za sodelovanje v zanimivih poskusih, delavnicah, ogledih laboratorijev ter za sproščeno druženje z raziskovalci v festivalnem vzdušju. Mladi si lahko odgovorijo na vrsto vprašanj, kot so:

• kako je biti raziskovalec,
  • kaj vse raziskovalec pri delu počne,
  • kako usklajuje delo s hobiji in družino itd.

Program je zasnovan poljudno in je kljub znanstveni in raziskovalni naravi namenjen širši javnosti.​

V okviru Evropske noči raziskovalcev letos v Sloveniji sodelujejo trije konzorciji:

I. konzorcij partnerjev:

II. Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (Humanistika, to si ti!) in

III. konzorcij partnerjev:

• Ustanova Hiša eksperimentov,
    • Institut »Jožef Stefan«,
    • Kemijski inštitut in
    • Tehniški muzej Slovenije (Noč ima svojo moč!)​.

Noč raziskovalcev 2017.jpgDSC_0224.jpg

V sklopu nagradnega natečaja organizatorji mlade vabijo h kreativnemu razmišljanju o poklicu raziskovalca in varovanju kulturne dediščine, ki nas obdaja. Natečaj je objavljen na spletni strani konzorcija Varni z znanostjo​.

Natečaj je namenjen vsem vrtčevskim otrokom in učencem osnovnih ter srednjih šol v Sloveniji, zbirajo pa se prispevki v naslednjih kategorijah likovno ustvarjanje in literarno ustvarjanje, primerno posamezni starostni skupini.

Sodelujoči bodo razdeljeni v pet starostnih kategorij:

• vrtčevski otroci,
  • učenci 1. triade osnovne šole (1. – 3. razred),
  • učenci 2. triade osnovne šole (4. – 6. razred),
  • učenci 3. triade osnovne šole (7. – 9. razred) in
  • srednješolci.

Natečaj poteka do 21. septembra 2018.

Vsebina nagradnega natečaja in vabilo sta objavljena TUKAJ:

Natečaj_NR_2018.pdf

Vabljeni k prijavi!

DSC_0098.jpgNoč raziskovalcev 2017 3.jpg

Podrobneje o Evropski noči raziskovalcev 2018 in o PROGRAMU preberite na spodnjih dveh povezavah:

www.ern.um.si

www.um.si

Sledite Evropski noči raziskovalcev tudi na socialnih omrežjih:

facebook-transparent-logo-png-0.png                 twitter-logo-transparent.png

Noč raziskovalcev_Facebook cover photo.jpg

Oglejte si video prispevke o Evropski noči raziskovalcev:

Vir: BKTVkanal