13. mladinski parlament Alpske konvencije - YPAC
Datum objave: 12. 04. 2018

​13. mladinski parlament Alpske konvencije je potekal od 19. do 24. marca 2018 na II. gimnaziji Maribor. Krovna tema letošnjega parlamenta je varstvo tal oz. ohranjanje in zaščita prsti v alpskem prostoru, podteme pa so kmetijstvo, urbana območja, podeželska območja in naravne nesreče.

Preko mladinskega parlamenta mladi spoznavajo delovanje parlamentarne demokracije. Dijaki so v obliki parlamentarne razprave spregovorili o problemih alpskega prostora in iskali rešitve s področja trajnostnega razvoja.  Tovrstna obravnava izzivov alpskega prostora jih spodbuja k razmišljanju o prihodnosti življenja v Alpah oz. gorskem svetu.

Mladinski parlament Alpske konvencije (YPAC – Youth Parliament of the Alpine Convention) je bil ustanovljen leta 2006 in vključuje srednje šole iz sedmih alpskih držav: Avstrije, Francije, Italije, Lihtenštajna, Nemčije, Slovenije in Švice. Več o Mladinskem parlamentu Alpske konvencije lahko preberete TUKAJ.

Na Rektoratu Univerze v Mariboru je 22. marca 2018 potekala generalna skupščina, na kateri je vsak od štirih odborov predstavil svoje predloge postulacij. Uvodoma je mlade nagovoril predsednik Državnega zbora RS, dr. Milan Brglez. Parlamentarna razprava, na kateri so dijaki predstavili argumente za in proti posameznim predlogom, se je zaključila s sprejemanjem postulacij.

konvencija 2018 (Small).jpg

Na posnetku: generalni sekretar Alpske konvencije, g. Markus Reiterer, izr. prof. dr. Lučka Lorber, prorektorica za razvoj kakovosti Univerze v Mariboru, dr. Milan Brglez, predsednik Državnega zbora RS, in mag. Ivan Lorenčič, ravnatelj II. gimnazije Maribor.