Akademija ob slovenskem kulturnem prazniku Sledi poeta 2018
Datum objave: 13. 02. 2018

Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru in Zveza kulturnih društev Kranj sta tudi letos organizirali Akademijo ob slovenskem kulturnem prazniku Sledi poeta, na kateri so navdušili dijaki Gimnazije Kranj, dijaki Gimnazije Franceta Prešerna, instrumentalisti Glasbene šole Kranj in pevke Dečve.

Prireditev, ki je potekala na predvečer kulturnega praznika, v sredo, 7. februarja 2018, je v odlično celoto strnila ljudsko petje, poezijo in glasbo. Izvajalci so dokazali, da sta v Kranju umetnost in kultura ne le prisotni, temveč tudi cenjeni. Mladi, ki so v največji meri prispevali k bogatemu in zanimivemu repertoarju, so navdušili občinstvo in prejeli glasen aplavz.

slika2018.JPG

»V Sloveniji je v povprečju na vsakih 790 prebivalcev eno kulturno društvo, če dodamo še otroške skupine, pa na manj kot 400 prebivalcev. Štejemo 5000 kulturnih društev in v njih deluje 107.000 odraslih kulturnih ustvarjalcev, ki pripravijo 25.000 odrskih predstav, prireditev, razstav …, ki jih obišče preko štiri milijone obiskovalcev letno,« je dejala ga. Mija Aleš, predsednica Zveze kulturnih društev Slovenije in slavnostna govornica na prireditvi. V svojem slavnostnem nagovoru je med drugim povedala, da ima država zelo mačehovski odnos do ljubiteljske kulture in če bi »ta neugnana in pisana ljudska kultura«, ki jo soustvarja preko 100.000 članic in članov kulturnih društev, zamrla​, bi se od nekod spet slišale Prešernove poslednje besede »Vzdignite me, zadušiti me hoče!«.