Prof. dr. Zdravko Kravanja je prejemnik Zoisove nagrade
Datum objave: 24. 11. 2017

​Na slovesnosti v ljubljanskem hotelu Union so v poklon slovenski znanosti podelili Zoisove nagrade in priznanja ter Puhova priznanja.

S ponosom obveščamo, da je prof. dr. Zdravko Kravanja, dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru prejel Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju znanstvenoraziskovalne in razvojne dejavnosti, natančneje Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju razvoja računalniško podprtih metod in orodij za sintezo in rekonstrukcijo procesov. Prof. dr. Kravanja raziskovalno deluje na področju procesne sistemske tehnike, kjer je dosegel vrhunske znanstvene dosežke z razvojem računalniško podprtih metod in orodij za sintezo in rekonstrukcijo procesov. Skupaj s sodelavci Laboratorija za procesno sistemsko tehniko in trajnostni razvoj, ki ga vodi, in skupinami svetovno najuglednejših profesorjev je razvijal in testiral nove, učinkovite in robustne koncepte, postopke, metode, strategije in metodologije matematičnega programiranja ter sprogramiral računalniška orodja za raznovrstne aplikacije v tehniki in interdisciplinarnih področjih, kot so kemijska tehnika, mehanika konstrukcij, tehnoekonomika in okoljska tehnika. Tako je na primer s prof. Grossmannom s Carnegie Mellon University v ZDA razvil na svetu edinstveni prototipski računalniški paket oziroma školjko MIPSYN za sintezo sistemov na podlagi mešano-celoštevilskega nelinearnega programiranja. Ugotovitve so bile predstavljene na mednarodnih konferencah in so dostopne svetovni javnosti v vrhunskih znanstvenih revijah ter pogosto citirane in predstavljene v preglednih člankih in celo mednarodnih učbenikih, izdanih pri znanih založbah. Prof. dr. Kravanja je novo znanje prenašal v gospodarstvo in širil na mlajšo generacijo raziskovalcev tako doma kot v tujini s predavanji in sodelovanjem na delavnicah in poletnih doktorskih šolah na svetovno znanih univerzah.

zoisovi.jpg

Podeljene so bile še sledeče nagrade in priznanja:

• Zoisova nagrada za življenjsko delo na področju teorijske fizike mehke snovi – prof. dr. Slobodan Žumer
  • Zoisova nagrada za vrhunske dosežke za monografijo Med Italijo in Ilirikom: slovenski prostor in njegovo sosedstvo v pozni antiki – akad. prof. dr. Rajko Bratož
  • Zoisova nagrada za vrhunske znanstvene dosežke na področju raziskav zgradbe nukleinskih kislin in proteinov z uporabo jedrske magnetne resonance – prof. dr. Janez Plavec
  • Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju diskretne matematike – izr. prof. dr. Martin Milanič
  • Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju molekulskega modeliranja kemijskih procesov na površinah kovin – doc. dr. Anton Kokalj
  • Zoisovo priznanje za znanstveno monografijo Tone Kralj in prostor meje: umetnost med katolicizmom, fašizmom in slovenskim iredentizmom – prof. dr. Egon Pelikan
  • Zoisovo priznanje za pomembne znanstvenoraziskovalne dosežke na področju mikrobiologije – prof. dr. Ines Mandić-Mulec
  • Zoisovo priznanje za pomembne znanstvene dosežke na področju jedrske magnetne resonance materialov – prof. dr. Gregor Mali
  • ​Puhovo priznanje za pomembne dosežke na področju medicinske opreme je prejela raziskovalno-razvojna skupina strokovnjakov iz Instituta Jožef Stefan ter podjetij SAVING in L-TEK za pomemben dosežek na področju mobilnega zdravja.
  • Puhovo priznanje za adaptivni sistem za upravljanje kakovosti puhal in zagotavljanje sledljivosti proizvodnje je šlo skupini raziskovalcev in inženirjev iz Instituta Jožef Stefan ter podjetja Domel iz Železnikov.
  • Puhovo priznanje za razvoj križno lepljene rebraste lesene plošče je prejel Bruno Dujič iz razvojnega centra Intech-les.

Iskrene čestitke nagrajencem!

Vir fotografije: www.mizs.gov.si