Sanacija Botaničnega vrta UM v polnem teku
Datum objave: 10. 08. 2017

​Neurje, ki je v torek, 11. julija, pustošilo po severovzhodni Sloveniji močno prizadelo tudi Botanični vrt Univerze v Mariboru. Sanacija po neurju v Botaničnem vrtu Univerze v Mariboru poteka po fazah. Najprej so odstranili vsa od vetra podrta drevesa ter sanirali strehe in poškodovano notranjost objektov.

Neurje5.jpg

V vhodnem delu vrta, kjer je zbirka dreves in grmovnic, so odstranili vsa padla drevesa, največ je bilo smrek, macesnov, nekaj hrastov in borov. Še vedno se izvaja odstranjevanje dreves, ki predstavljajo potencialno nevarnost za ljudi. Drevesa, ki so bila prej del sestoja, so zaradi odstranitve padlih in poškodovanih dreves postala osamela in s tem potencialno bistveno bolj izpostavljena vetru. Če je bilo ugotovljeno, da so bila preblizu zgradb in ne povsem zdrava, je potrebno takšna drevesa odstraniti. Zaradi močnega vetra in padlih dreves se je poškodovalo veliko drevesnih krošenj. Polomljene veje, in tiste z večjimi razpokami, predstavljajo nevarnost za ljudi in jih je potrebno prav tako odstraniti. Zaradi težje dostopnosti in zelo zahtevnega dela (delo poteka na neravnem terenu in na višini 10-30 m) je potrebno dosti več časa. Poškodovane grmovnice so s korekcijsko rezjo sanirali, večino pa bodo še naknadno pomladili.

Vrt bo ostal za individualne oglede zaprt predvidoma do konec avgusta. Napovedane prireditve bodo potekale nemoteno po programu, ki je objavljen na spletni strani: botanicnivrt.um.si

Na ogled botaničnega vrta ponovno vabljeni septembra!

Aktualno dogajanje lahko spremljate tudi na Facebook profilu​ - Botanični vrt Univerze v Mariboru.