Odlični dosežki Univerze v Mariboru v največjem programu za raziskave in inovacije Evropske unije Obzorju 2020 in mednarodna nagrada projektu Demola
Datum objave: 4. 03. 2015

Na novinarski konferenci so prof. dr. Danijel Rebolj, Univerza v Mariboru, rektor, prof. dr. Karin Stana Kleinschek, Univerza v Mariboru, prorektorica za zna​nstveno-raziskovalno dejavnost, prof. dr. József Györkös, Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS, direktor, univ. Prof. DI Dr. Hermann Scharfetter, Institute of Medical Engineering Graz University of Technology, koordinator projekta FET – CONQUER, dr. Stefan Spirk, Tehniška univerza v Gradcu in Univerza v Mariboru, raziskovalec v projektu FET – CONQUER in dr. Emilija Stojmenova Duh, direktorica RAZ:UM-a predstavili zadnje dosežke na področju pridobivanja EU projektov in izjemno priznanje za projekt DEMOLA.

Odobren projekt v stebru Odlična znanost, Prihodnje in nastajajoče tehnologije, Obzorja 2020 edini v Sloveniji / Nova tehnika za diagnosticiranje in zdravljenje tumorjev

Projekt CONQUER, v katerem sodeluje Univerza v Mariboru kot partnerska organizacija, je bil izbran kot edini projekt v okviru razpisa »Prihodnjih in nastajajočih tehnologij«, v katerem sodeluje slovenska institucija. Poleg projektov Evropskega raziskovalnega sveta predstavljajo "Prihodnje in nastajajoče tehnologije" enega izmed stebrov »odlične znanosti« Obzorij 2020 za preboj in ohranitev vodilnega položaja Evrope na področju najnovejših tehnologij. Tema projekta se navezuje na novo tehnologijo, ki pomeni velik korak naprej pri diagnozi in zdravljenju tumorjev ter drugih tkivnih obolenj. Nova tehnologija bo nadomestila najpogosteje uporabljena kontrastna sredstva pri diagnostiki in zdravljenju rakavih obolenj, ki so lahko zdravju škodljiva, s čimer bo povečana varnost bolnikov. Pri projektu bo sodelovalo pet raziskovalnih skupin iz Avstrije, Slovenije, Švedske, Poljske in Nemčije. Projekti v okviru programa "Bodoče in nastajajoče tehnologije" so visoko konkurenčni in je uspešnih manj kot 5 % predlogov. Od skupaj 643 predlogov projektov je bilo v financiranje sprejetih 24, največ iz Nemčije, Velike Britanije in Francije. Med slovenskimi predlogi je bil izbran le eden.

Pridobili sredstva za začetek razvoja centra odličnosti za raziskave, razvoj in inovacije na področju obnovljivih materialov ter raziskav zdravega bivanjskega okolja v okviru instrumenta Teaming v Obzorju 2020

V okviru mehanizma Teaming v Obzorju 2020 sta bila izbrana le dva slovenska projekta. Univerza v Mariboru sodeluje kot partnerska organizacija v projektu »Renewable materials and healthy environments research and innovation centre of e​xcellence (InnoRenew CoE)« s področja obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja, katerega vodilna organizacija je Univerza na Primorskem. Namen projekta je vzpostaviti center odličnosti za raziskave, razvoj in inovacije na področju obnovljivih materialov ter raziskav zdravega bivanjskega okolja ter z njegovim delovanjem omogočiti preboj Slovenije na vodilno mesto v Evropi. Nov instrument povezovanja Teaming je namreč namenjen pomoči pri zmanjševanju razlik v inovacijski odličnosti med državami članicami ter okrepitvi konkurenčnosti in rasti v Evropi z vzpostavitvijo novih centrov odličnosti preko povezovanja z vrhunskimi raziskovalnimi institucijami iz vse Evrope. V projektu »InnoRenew CoE« bo kot mentorska institucija deloval »Fraunhofer Institute for Wood Research – Wilhelm-Klauditz-Institut«, vrhunska ustanova za raziskave in razvoj ter prenos inovacij v gospodarsko prakso.

Univerza v Mariboru prejela »Oskarja« za inovacije v visokem šolstvu za projekt DEMOLA

Kaj povezuje Harvard Medical school, National Taiwan University, University of Utah in Univerzo v Mariboru? Vse te institucije so dobitnice prestižne nagrade REIMAGINE EDUCATION AWARDS 2014.

Britansko podjetje QS Quacquarelli Symonds, ki ocenjuje univerze in jih razvršča na lestvico QS World University Rankings, se je v sodelovanju z Wharton School SEI Center Univerze v Pensilvaniji domislilo tega globalnega tekmovanja, da bi nagradilo najbolj inovativne pristope v visokem šolstvu in tako izboljšalo proces učenja ter zaposljivost diplomantov. Tekmovanje, na katerem je sodelovalo 427 univerz in podjetij iz 43 različnih držav je potekalo decembra 2014 v Philadelphii v Združenih državah Amerike. Nagrade so bile razdeljene v 21  kategorij in jih je ocenjevalo 25 mednarodnih strokovnjakov za področje visokega šolstva. Med 21 zmagovalcev sta se uvrstili le dve evropski univerzi, poleg Univerze v Mariboru še Politecnico di Milano.

Univerza v Mariboru je nagrado prejela za uspešno implementacijo projekta DEMOLA v Sloveniji in je tudi pooblaščena za širitev projekta v JV Evropi. DEMOLA predstavlja inovativno platformo, preko katere se študenti povezujejo, združujejo in ustv​​arjajo inovativne produkte. Nagrado smo prejeli na področju umetnosti, humanistike in družbenih ved.