Poziv za ustanovitev UNESCO kateder

Program UNITWIN/UNESCO Chairs je bil ustanovljen leta 1992 in vključuje več kot 850 institucij v 117 državah, spodbuja mednarodno meduniverzitetno sodelovanje in mreženje za krepitev institucionalnih zmogljivosti z izmenjavo znanja in sodelovanja.

Sodelovanje

Program spodbuja ustanavljanje Unescovih kateder in mrež UNITWIN na ključnih in prednostnih področjih, povezanih s vsebinami Unesca – to je v izobraževanju, naravoslovju in družboslovju, kulturi in komuniciranju.

Preko te mreže visokošolske in raziskovalne ustanove po vsem svetu združujejo svoje vire, tako človeške kot materialne, da se soočijo s perečimi izzivi in prispevajo k razvoju svojih družb. V mnogih primerih mreže in katedre služijo kot možganski trusti in graditelji mostov med akademskimi krogi, civilno družbo, lokalnimi skupnostmi, raziskavami in oblikovanjem politik. Izkazali so se kot koristni pri informiranju o političnih odločitvah, vzpostavljanju novih pobud za poučevanje, ustvarjanju inovacij z raziskavami in prispevanju k obogatitvi obstoječih univerzitetnih programov ob spodbujanju kulturne raznolikosti. Na nekaterih področjih so se Unescove katedre in mreže razvile v središča odličnosti in inovacij na regionalni ali celo globalni ravni.

Status Unescove katedre in članstvo v mreži UNITWIN:

• povečuje profil in doseg lastnih raziskav
  • omogoča nova partnerstva
  • omogoča dvig kakovosti raziskav in raziskovanja

V Sloveniji trenutno delujejo 4 UNESCO katedre – na Inštitutu Jožef Stefan, Univerzi v Novi Gorici, Univerzi v Ljubljani in Univerzi na Primorskem. Univerza na Primorskem je poleg tega tudi članica dveh mrež UNITWIN.

Posredujemo poziv k ustanovitvi novih UNESCO kateder in članice naše univerze vabimo k oddaji vloge.

Poziv in več informacij UNESCO KATEDRE 2023