Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

O revščini in socialni državi v okviru okrogle mize na Univerzi v Mariboru

Na Univerzi v Mariboru je potekala okrogla miza ob izidu monografije Socialna država in revščina.

22815X3462

Sodelujoči na okrogli mizi so bili akad. zasl. prof. dr. Janez Kranjc, recenzent monografije, mag. Martina Trbanc, vodja raziskovalnega projektnega oddelka na Inštitutu RS za socialno varstvo, ga. Jožica Mikić, dolgoletna članica Zveze prijateljev mladine Slovenije in soustanoviteljica Društva prijateljev mladine Maribor in ga. Majda Struc – častna članica Zveze prijateljev mladine Slovenije in soustanoviteljica Društva prijateljev mladine Maribor. Okroglo mizo je vodila ga. Ksenija Horvat. Nagovor sodelujočim na okrogli mizi je podala glavna in odgovorna urednica, bivša Ustavna sodnica Republike Slovenije doc. dr. Etelka Korpič Horvat, ki je predstavila problem revščine v Republiki Sloveniji in odgovornost vseh deležnikov na področju njenega zniževanja.

Pobuda za izdajo monografije je vzniknila iz spoznanja, da je v Sloveniji senzibilnost za pomanjkljivo upoštevanje načel socialne države precej manjša kot senzibilnost za kršitve načel pravne države. Majhna senzibilnost za neupoštevanje načel socialne države, pa se med drugim kaže v dopuščanju revščine in socialne izključenosti oziroma  v obravnavanju revščine kot smole posameznika. In kaže se tudi v ustavnosodnih zadevah. Revščine družbeni sistemi ne zmorejo odpraviti, pa naj si gre za razviti ali nerazviti del sveta. To velja tudi za Republiko Slovenijo. In zato se iščejo poti, kako jo odpraviti.

Avtorice in avtorji posameznih prispevkov so v monografiji podajali analizo stanja in predlagali možne rešitve za različne probleme, ki so posledica revščine in družbene izključenosti. Na okrogli mizo so govorci obravnavali pravne vidike socialne države, sistemsko tematiziranje revščine, zmanjšanje revščine kot izziv za socialno politiko in ozaveščanje o revščini v Sloveniji. Posebej je bilo poudarjeno, da so teme, predstavljene v monografiji, teoretična in empirična podlaga za uveljavljanje načel socialne države in ustavnih socialnih pravic.

Ob zaključku okrogle mize se je rektor UM prof. dr. Zdravko Kačič zahvalil vsem avtoricam in avtorjem za prispevke, ki so jih napisali brezplačno ter Zvezi društev za gospodarsko pravo Slovenije, Zvezi društev pravnikov Slovenije, Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani in Pravni fakulteti Univerze v Mariboru za nastanek ideje o projektu in financiranje projekta, ter založniku in njegovim sodelavcem Univerze v Mariboru, Univerzitetni založbi, ki so omogočili, da je delo izšlo.

Zavedajoč se, da je stopnja tveganja revščine in socialne izključenosti v Sloveniji najvišja v Koroški, Podravski in Pomurski regiji, si na Univerzi v Mariboru, v okviru svojega poslanstva, kot družbeno odgovorna institucija že več let aktivno prizadevamo za zmanjšanje brezposelnosti in bega možganov, kar smo opredelili v naših strateških dokumentih…. Tudi zaradi tega nas je zelo razveselila pobuda za izdajo monografije Socialna država in revščina ter smo z veseljem omogočili njen izid v okviru naše Univerzitetne založbe. Gre za prvo tovrstno znanstveno publikacijo v Sloveniji, s katero avtorice in avtorji v svojih prispevkih kreativno iščete učinkovite rešitve za odpravo revščine v Sloveniji…. Vsem avtoricam in avtorjem izrekam priznanje in prav tako se zahvaljujem vsem zaslužnim za izid monografije. Pomembno je, da nas ni sram govoriti in pisati o revščini, zavedajoč se, da to ni banalna samo priložnostna tema in ker revni živijo tu nekje blizu nas. Vselej si prizadevajmo za zavezanost humanizmu, svobodi, solidarnosti in enakosti kot osnovnim vrednotam, ki uokvirjajo in pogojujejo naše delo.prof. dr. Zdravko Kačič, rektor UM v svojem nagovoru udeležencem okrogle mize

Več novic

Zapri