Preskoči na vsebino
Loader

MEDIJSKO SREDIŠČE

Nov evropski projekt NABIHEAL na področju biomaterialov za celjenje kompleksnih ran

Z uvodnim srečanjem mednarodnega konzorcija se je januarja 2023 v Barceloni pričel projekt NABIHEAL v okviru programa Obzorje Evropa.

Selestina-1

Konzorcij sestavlja 14 partnerjev iz 7 držav, vključno z raziskovalnimi centri, univerzami in zasebnimi podjetji, koordiniran pa je s strani Centra za biomedicinsko raziskovalno mrežo (CIBER) na Inštitutu za znanost o materialih v Barceloni (ICMAB-CSIC). Uvodno srečanje, ki je potekalo v raziskovalni rezidenci CSIC v Barceloni, so otvorili koordinatorka projekta Nora Ventosa iz CIBER in ICMAB-CSIC ter institucionalni in politični predstavniki. Srečanje je ponudilo priložnost za osebno interakcijo vseh partnerjev konzorcija in vzpostavitev prvih skupnih dejavnosti za zagotovitev pravočasne izvedbe mejnikov projekta.

Projekt NABIHEAL je financiran v okviru programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa, razpis HORIZON-CL4-2022-RESILIENCE-01 s skupnim proračunom v štirih letih skoraj 5 milijonov evrov. V projektu NABIHEAL pod okriljem Univerze v Mariboru sodelujejo Fakulteta za strojništvo, Fakulteta za naravoslovje in matematiko ter Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Raziskovalci iz ekipe Univerze v Mariboru bodo okviru projekta razvijali biopolimerni nosilec za integracijo lipidno-osnovani nanovesiklih (angl. quatsomes). Druga vloga je vodenje delovnega paketa 2: Orodja za fizikalno-kemijsko karakterizacijo in opredelitev kritičnih atributov kakovosti (CQA), kjer bo UM vključena v fizikalno-kemijsko oceno izbranih matrik in bo imela aktivno vlogo pri dodelitvi CQA in vzpostavitvi protokolov za nadzor kakovosti in standardnih operativnih postopkov, povezanih z obdelavo materialov v skladu z regulativnimi vidiki.

Celjenje kompleksnih ran kot globalni zdravstveni problem

Projekt NABIHEAL bo ponudil napredek pri sintezi naprednih nanostrukturiranih biomaterialov kot alternative običajno uporabljenim materialom na osnovi srebra. »Projekt bo namenjen izdelavi večnamenskih materialov za zdravljenje celjenje kompleksnih ran, ki je postalo svetovni zdravstveni problem. Na primer, v razvitih državah vpliva na kakovost življenja več kot 2 % celotne populacije,« zatrjuje Nora Ventosa, koordinatorka projekta.

Kompleksne rane, kot so kronične rane, so zelo dovzetne za mikrobne okužbe in tvorbo biofilma, zato jih je težko zdraviti. Najpogostejši protimikrobni izdelki za zdravljenje tovrstnih okužb temeljijo na srebru, vendar imajo več gospodarskih, okoljskih in varnostnih pomanjkljivosti. Biomateriali, razviti v okviru projekta NABIHEAL, bodo ponudili varnejšo, bolj trajnostno in cenovno učinkovito alternativo.

Cilj projekta je pridobiti inovativne večnamenske biomateriale za celjenje ran z uporabo cenovno dostopnih proizvodnih tehnologij v EU. Dolgoročno bi lahko NABIHEAL postal prelomna alternativa srebru pri oblogah za celjenje ran.

Mednarodni konzorcij

K ciljem projekta bo pristopil interdisciplinarni konzorcij iz 7 držav, ki združuje strokovno znanje na različnih področjih, kot so sinteza in karakterizacija biomaterialov, biokompatibilnost in varnost, regulativni vidiki in etika ali razvoj izdelkov za celjenje ran in povečanje obsega proizvodnje. “Navdušeni smo, da smo začeli s tem projektom, v katerem bo 8 akademskih ustanov in 6 zasebnih podjetij združilo moči, da bi se soočilo z zahtevnim problemom zdravljenja kompleksnih ran,” dodaja prof. Ventosa.

Mednarodni konzorcij poleg Univerze v Mariboru in koordinatorja Centra za biomedicinsko raziskovalno omrežje (CIBER) na Inštitutu za znanost o materialih v Barceloni (ICMAB) sestavljajo še naslednji centri in podjetja: iz Španije Center za biomedicinsko raziskovalno omrežje (CIBER) na Univerzi Extremadura in Univerzi v Kantabriji, Španski nacionalni raziskovalni svet (CSIC), Nanomol Technologies S.L, Bioiberica S.A.U, podjetje Histocell S.L., Univerza v Granadi in Asphalion; iz Nemčije, MyBiotech GmbH in Charité-Universitätsmedizin Berlin; iz Hrvaške, Inštitut za medicinske raziskave in medicino dela; z Danske, Univerza Aarhus; iz Izraela, Technion-Israel Institute of Technology in iz Avstrije, BioNanoNet Forschungsgesellschaft mbH mreža.


Več novic

Zapri