Evropska poslanka Irena Joveva je obiskala Univerzo v Mariboru

Univerzo v Mariboru je v ponedeljek, 24. aprila 2023, obiskala evropska poslanka Irena Joveva (Renew Europe/Svoboda) in se srečala z vodstvom Univerze v Mariboru ter predstavniki študentov.

20230424_131939

Zbrani so na srečanju govorili o evropskem visokem šolstvu, njegovih izzivih in mednarodnih priložnostih. Izpostavili so pomen sodelovanja v Evropski uniji na področju znanosti in visokega šolstva, ki bo vodilo k ustreznemu izobraževanju, ustvarjanju novih poklicev, več konkurenčnosti in k nadaljnjemu razvoju gospodarstva.

Rektor prof. dr. Zdravko Kačič je izpostavil pomen sodelovanja Univerze v Mariboru v evropski univerzitetni mreži Athena. V okviru tega projekta predstavlja pomembno priložnost razvoj novih študijskih programov, ki jih bo univerza uspešno ponujala na globalni ravni in s tem sledila ciljem Evropske komisije po oblikovanju skupnega evropskega visokošolskega prostora in doseganju večjega kroženja možganov. Ta razvoj prinaša novo kakovost, ki bo omogočila večjo konkurenčnost EU na globalni ravni, pri čemer je cilj tudi razvoj evropske diplome.

Med študentskimi tematikami so sogovorniki opomnili predvsem na spodbude za prehod na trg dela, vpliv draginje na kakovost življenja študentk in študentov, finančne vplive na odločitev za izmenjave ter manjšo participacijo mladih na volitvah.

Poslanka Joveva je izpostavila, da je letošnje leto Evropsko leto spretnosti, ki sledi lanskemu Evropskemu letu mladih, ter zbrane povabila k spremljanju dogajanja in prepoznavanja priložnosti v tem letu. Izrazila je svojo pripravljenost za nadaljnje sodelovanje za še boljše evropsko visoko šolstvo.