VSE NOVICE

• 5. Dec 2022

10. šahovski turnir Univerzitetne knjižnice Maribor

Šahovski turnir Univerzitetne knjižnice Maribor je tradicionalna prireditev, ki so jo letos izvedli že desetič zapored. Prvi šahovski turnirji so bili izvedeni v sklopu projekta Noč raziskovalcev. Vsa leta turnir podpira tudi Šahovska zveza Slovenije.

_MG_9774

Šahovski turnirji Univerzitetne knjižnice Maribor so običajno obogateni s priložnostnimi razstavami, predvajanjem dokumentarnih filmov s področja šaha in strokovnimi predavanji. Letošnji gost Mitja Čander, ki je odprl turnir,  je poudaril povezovalno vlogo šaha, saj smo za šahovnico vsi enaki, ne glede na starost, socialni status, izobrazbo in svetovni nazor, pomembna je le lepota igre.

Namen Šahovskega turnirja UKM je popularizirati to miselno zahtevno igro in hkrati tudi javnosti predstaviti del fonda UKM, ki ga dopolnjujeta zapuščini slovenskih šahovskih velemojstrov Milana Vidmarja in Vasje Pirca. Pohvalijo se lahko tudi z zbirko originalnih karikatur znanih šahistov umetnika Remigija Bratoža.

V sodelovanju s Železničarskim šahovskim klubom Maribor jim je uspelo vzpostaviti šahovski kotiček UKM, v katerem lahko obiskovalci šahirajo na originalni šahovski mizi iz 9. šahovske olimpijade v Dubrovniku leta 1950.

Letošnjega, že deseta turnirja UKM, ki so ga izvedli 1. decembra, se je udeležilo kar 58 šahistov iz 6 različnih držav (Slovenije, Hrvaške, Češke, Severne Makedonije, Rusije in Ukrajine), vseh starosti in stopenj znanja, ki so pod budnim očesom mednarodnega sodnika Branka Vadlje odigrali 9 krogov hitropoteznega šaha. Od teh je bilo kar 40 šahistov študentov Univerze v Mariboru.

Čestitamo zmagovalcem turnirja: mednarodni šahovski mojstrici Nadii Shpanko, Gašperju Drevenšku in Denisu Šoštariču. Zmagovalci so prejeli knjigo sodelavca, ustvarjalca in knjižničarja Boruta Gombača, v kateri je objavljena tudi »šahovska« pesem. Konkurenca je bila velika, saj so med tekmovalci bili tudi kategorizirani šahisti.

• 5. Dec 2022