Vpis

Skip Navigation Linksusposabljanje2

PoUK - PrijavaPodrobnosti

• naslov

Trajnost kot vodilo pri delovanju kmetije in podjetja

• izvajalec

mag. Alenka Zapušek

• izvajalec

mag. Alenka Zapušek

• trajanje

• predavanje

delavnica

konferenca

seminar

tečaj

RCUM
    izobraževanje

Kako je lahko kmetija, ki leži na območju z omejenimi dejavniki in ki je infrastrukturno slabše urejena, vir dohodka? Hkrati ob tem okoljevarstvene in trajnostne naravnanosti lastnikov ne predstavljajo dodatnih omejitev, pač pa celo vir drugačnih poslovnih pristopov. S spoštovanjem narave in prednikov ter s trajnostnimi pristopi postaja kmetija vir navdiha za mlade in odrasle, saj kaže možnosti, kako lahko slabosti postanejo uspešni temelji samooskrbe, drugačnih in izvirnih pristopov k samozadostnosti. Predavanje je pomembno, saj pokaže, da je vse mogoče, če verjameš v idejo, ki je hkrati tvoj način življenja in spoštuješ okolje, v katerem ustvarjaš.
  • točke

• namenjeno

zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

• organizator

• Datum: 12.04.2023

• Ura: 10:00

• Rok prijave: 10.04.2023

• Prostor: MS Teams

• Naslov:

• 162 prostih mest od 200

vsebina

Pomen trajnosti v vsakdanjem življenju.
Kako trajnostne pristope vkomponirati v delovanje kmetije.
Kako so lahko ti pristopi vir prihodka.
Predstavitev praktičnih primerov trajnostnih pristopov na kmetiji in v podjetju.

cilji

Slušatelji skozi predstavljene primere pridobijo razumevanj pomena trajnosti.
Hkrati dobijo ideje, kako je možno tudi na kmetijah z omejitvami zgraditi uspešno trajnostno zgodbo, ki hkrati upošteva okoljske, podnebne, socialne in gospodarske omejitve.

izvajalec

Mag. Alenka Zapušek je leta 1995 diplomirala na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter se zaposlila v Inštitutu za ekološke raziskave ERICo Velenje. Ker so v službi spodbujali mlade raziskovalce, je študij nadaljevala in magistrirala iz varstva okolja. V službi je vodila projekte, ki so se dotikali ocen vplivov podjetij oz. tehnologij na okolje ter raziskovalnih projektov, kako iz premoga dobiti okolju prijazne in uporabne produkte. Podobna zgodba je bila tudi na Inštitutu za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji (IREET), kjer je bila odgovorna za okoljski del projektov, ki so jih v glavnem izvajali na področju energetike. Leta 2017 je ustanovila lastno podjetje, kjer se ukvarja s turizmom, izobraževanji, svetovanji in destilacijami. Vse to počne na družinski kmetiji, ki je tudi glavni temelj posla. V praksi preizkuša različne pristope, pri čemer je ves čas pomembna trajnost in okoljevarstvena nota kmetije. Praktično znanje, ki ga povezuje tako z novejšimi raziskavami kot tudi znanji naših babic, prenaša preko izobraževanj na različne skupine, od šol, zainteresiranih posameznikov/skupin do podjetij.

opombe

• POMEMBNO: Prijavljeni bodo prejeli povezavo do Microsoft Teams srečanja na dan dogodka z e-naslova edustudy@um.si.
  • Prosimo vas, da si za boljšo uporabniško izkušnjo na vašo elektronsko napravo predhodno namestite Microsoft Teams.
  • Potrdilo o udeležbi bo na voljo v portfelju.
  • Posnetek predavanja bo na voljo v OneDrive.
  • Za dodatne informacije se lahko obrnete na Laro Ivo Dreu (laraiva.dreu@um.si).
  • Predavanje se izvaja v okviru NOO projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod. Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.