Vpis

Skip Navigation Linksusposabljanje2

PoUK - PrijavaPodrobnosti

• naslov

Študenti z disleksijo – pomoč in podpora v visokošolskem izobraževanju

• izvajalec

Doc. dr. Milena Košak Babuder (Univerza v Ljubljani)

• izvajalec

Doc. dr. Milena Košak Babuder (Univerza v Ljubljani)

• trajanje

• predavanje

delavnica

konferenca

seminar

tečaj

RCUM
    izobraževanje

Študenti z disleksijo predstavljajo zelo raznoliko skupino študentov, pri katerih se zaradi znanih in neznanih motenj ali razlik v delovanju osrednjega živčevja, kljub povprečnim ali nadpovprečnim intelektualnim sposobnostim, pojavljajo izrazite težave pri branju, pisanju, pravopisu in računanju. Raziskave kažejo, da so visokošolski pedagoški delavci premalo ozaveščeni, kako lahko disleksija vpliva na učenje. Brez razumevanja narave disleksije in njenih posledic na poučevanje in učenje pa pedagoški delavci ne morejo zagotavljati ustreznih prilagoditev in podpore študentom s tovrstnimi težavami.
  • točke

0,2

• namenjeno

zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

• organizator

• Datum: 08.12.2022

• Ura: 10:00

• Rok prijave: 06.12.2022

• Prostor: MS Teams

• Naslov:

• 95 prostih mest od 150

vsebina

Prisotni primanjkljaji pri študentih z disleksijo vplivajo na kognitivno predelovanje jezikovnih in nejezikovnih informacij, ovirajo usvajanje in avtomatizacijo šolskih veščin ter vse življenje vplivajo na učenje in vedenje.
V okviru dogodka bo predstavljen pomen podpore in prilagoditev pri študentih z disleksijo, ki so odvisne od njihovega samorazkritja disleksije in uveljavljanja statusa študenta s posebnimi potrebami ter razumevanja narave težav in močnih področij s strani visokošolskih učiteljev in sodelavcev.

cilji

Udeleženci usposabljanja bodo:
  • opredelili disleksijo,
  • prepoznali primanjkljaje študentov z disleksijo,
  • sposobni nuditi podporo in prilagoditve pedagoškega procesa študentom z disleksijo,
  • ustrezno komunicirali s študenti z disleksijo.

izvajalec

Doc. dr. Milena Košak Babuder je docentka za področje specialne in rehabilitacijske pedagogike na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja z inkluzijo oseb s posebnimi potrebami, vplivom splošnih in specifičnih učnih težav na izobraževalno uspešnost učencev, dijakov in študentov ter razvijanjem strategij in oblikovanjem modelov pomoči in obravnav na teh področjih. V zadnjih letih je njeno raziskovalno delo usmerjeno k vplivu disleksije na učenje angleščine kot tujega jezika ter v odkrivanje in obravnavanje specifičnih učnih težave pri študentih. Sodelovala je v več nacionalnih in mednarodnih projektih na področju inkluzije oseb s specifičnimi učnimi težavami. Je avtorica in soavtorica več znanstvenih člankov oz. prispevkov v znanstvenih monografijah in študijah.

opombe

• Udeležba na dogodku je za visokošolske učitelje Univerze v Mariboru ovrednotena z 0,2 točke.
  • POMEMBNO: Prijavljeni udeleženci bodo dan pred dogodkom prejeli opomnik s povezavo do srečanja z e-naslova: edustudy@um.si.
  • Dogodek bo potekal na daljavo s pomočjo orodja Microsoft Teams. Prosimo vas, da si za boljšo uporabniško izkušnjo na vašo elektronsko napravo predhodno namestite Microsoft Teams.
  • Izvajalec dogodka ne dovoli snemanja in objave videa, avdia in transkripta (prepisa) dogodka.
  • Za dodatne informacije se lahko obrnete na dr. Natalijo Špur: natalija.spur@um.si.