VSE NOVICE

• 22. Jun 2022

Delavnica: Spodbujanje aktivnosti internacionalizacije na institucijah terciarnega izobraževanja

Spoštovani visokošolski učitelji in učiteljice! Vljudno vabljeni na usposabljanje, ki ga je za vas v sodelovanju z Univerzo v Mariboru pripravil CMEPIUS (Center RS za mobilnost in evropske programa izobraževanja in usposabljanja) z naslovom Spodbujanje aktivnosti internacionalizacije na institucijah terciarnega izobraževanja.

Close up of students standing hands making fist bump gesture.

Delavnica bo potekala v četrtek, 7.7.2022, od 9.00 do 12.30 v Dvorani Borisa Podrecce na Rektoratu Univerze v Mariboru.

Prijavite se preko spletnega obrazca.

Čeprav internacionalizacija od nekdaj prežema visokošolsko sfero, je slednjo potrebno načrtno vključevati v vse vidike delovanja institucij, ne le zaradi dvigovanja kakovosti terciarnega izobraževanja, temveč tudi zaradi spodbujanja dobrobiti celotne družbe. Internacionalizacija izobraževanja torej ni cilj sama po sebi – njen namen je dvigovanje kakovosti izobraževalnega (in raziskovalnega) procesa, česar morajo biti deležni prav vsi študenti in osebje1. Spodbujanje mobilnosti predstavlja le enega izmed ciljev internacionalizacije; hkrati je mobilnost mehanizem za lažje vključevanje vsebinskih elementov internacionalizacije, medkulturnosti in globalizacije v študijski proces. Mobilnost akademskega osebja prispeva k boljšemu vzpostavljanju in razvijanju mednarodnih partnerskih in profesionalnih mrež, boljšim dispozicijam za internacionalizacijo študijskega procesa v domačem učnem okolju in s tem prinaša več priložnosti za spodbujanje mobilnosti študentov v tujino.

NAMEN usposabljanja je dvig ozaveščenosti akademskega osebja o pomenu internacionalizacije izobraževanja, spodbujanje mobilnosti osebja kot izhodišče za bolj učinkovito vključevanje mednarodnih razsežnosti v študijski proces in posledično spodbujanje mobilnosti študentov v tujino v okviru priložnosti, ki jih ponuja Erasmus+ program.

Izvajalka: dr. Katarina Aškerc Zadravec

UČNI IZIDI usposabljanja:
– Udeleženci razumejo vpliv mednarodnih, nacionalnih in institucionalnih trendov na internacionalizacijo izobraževanja,
– spoznajo in na primerih predstavijo različne pristope za internacionalizacijo kurikuluma,
– spoznajo in se opredelijo do možnosti/akcij, ki jih ponuja Erasmus+ program,
– pripravijo načrt za spodbujanje aktivnosti internacionalizacije v tujini preko internacionalizacije doma.

PROGRAM:

9.00 – 10.30

Uvodna predstavitev

Pregled mednarodnih, nacionalnih in institucionalnih trendov na področju internacionalizacije visokega šolstva/internacionalizacije doma

Erasmus+ doma: koncept internacionalizacije doma in internacionalizacije kurikuluma; praktični primeri

*Aktivno delo udeležencev

10.30 – 11.00 Odmor
11.00 – 12.30

Razvoj medkulturne zmožnosti in drugih mehkih veščin kot dolgoročni učinek Erasmus+ aktivnosti

Kako internacionalizirati kurikulum doma/v tujini? Priložnosti Eramus+ programa – spodbujevalci in zaviralci

*Aktivno delo udeležencev (preko internacionalizacije doma do internacionalizacije v tujini)

• 22. Jun 2022