Vpis

Skip Navigation Linksusposabljanje2

PoUK - PrijavaPodrobnosti

• naslov

Koliko shujšamo z gibanjem? Kaj je dogma in kaj realnost...

• izvajalec

prof. dr. Marko Marhl

• institucija

Univerza v Mariboru

• izvajalec

prof. dr. Marko Marhl

• trajanje

• predavanje

delavnica

konferenca

seminar

tečaj

RCUM
    izobraževanje

Gibanje je izjemnega pomena za naše zdravje, ni pa samo po sebi tudi učinkovita metoda hujšanja. Raziskave kažejo, da lahko z rednim gibanjem učinkovito spremenimo sestavo našega telesa, predvsem razmerje maščobnega in mišičnega tkiva, ne prispevamo pa bistveno k zmanjšanju telesne mase. V zadnjem času v strokovni javnosti zelo odmevajo raziskave na populaciji lovcev in nabiralcev, ki v povprečju prehodijo več kot 10 km na dan, njihova povprečna energijska bilanca, normirana na telesno maso, starost in spol, pa je statistično primerljiva naši, ki živimo v pretežno »sedeči« družbi. Kako je to mogoče in kakšne so trenutne polemike na to temo, bomo predstavili v predavanju.
  • točke

• namenjeno

zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

• organizator

• Datum: 14.04.2023

• Ura: 10:00

• Rok prijave: 13.04.2023

• Prostor: MS Teams

• Naslov:

• 6 prostih mest od 180

vsebina

• kritičen pogled na najnovejše raziskave o vplivu fizične aktivnosti na energijsko bilanco telesa in zmanjšanje telesne mase,
  • fizična aktivnost je zelo pomembna za naše zdravje,
  • s fizično aktivnostjo lahko učinkovito spremenimo strukturo našega telesa, predvsem povečamo delež mišične mase na račun maščobnega tkiva,
  • fizična aktivnost ni najbolj učinkovita metoda hujšanja.

cilji

• dvigniti zavest o pomenu fizične telesne aktivnosti za naše zdravje,
  • opozoriti na zmotno prepričanje, da lahko zgolj s povečano fizično aktivnostjo učinkovito hujšamo.

izvajalec

Prof. dr. Marko Marhl je zaposlen na Pedagoški in Medicinski fakulteti ter dopolnilno raziskovalno na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno področje je biofizika. Že več kot 25 let se aktivno ukvarja s proučevanjem procesov celične signalizacije in presnove. Je avtor več kot 100 znanstvenih in strokovnih člankov, ki so bili citirani več kot 4.000-krat.

opombe

Predavanje bo potekalo na daljavo s pomočjo orodja MS Teams. V zgornjem desnem kotu programa kliknite na "Pridružite se ekipi ali jo ustvarite" in v polje "Pridružite se ekipi s kodo" vnesite kodo: uzn0i5o
Ekipa se imenuje "Koliko shujšamo z gibanjem?", kanal: Spremljaj predavanje.
Predlagamo vam, da se ekipi z vnosom kode pridružite vsaj dan pred dogodkom, saj bomo tako lahko dogodek vpisali v vaš koledar.

Na zahtevo prijavljene osebe bomo po dogodku zagotovili transkript (prepis) posnetka (izpopolni@um.si).